te zien. Rechts op de voorgrond, achter de heg, komt de Kam perlaan op het Spaarne uit. Via een overzetveer kon men de overkant bereiken. Het rechterdeel van de tuin met bebouwing is de hofstede Vlietzorg, het linkerdeel, nog onbebouwd, zou later Zorgvliet heten. De ligging van de tuin met bebouwing is zeer waarheidsgetrouw weergegeven. Enkele kaarten en af beeldingen van dit stuk Spaarne tonen dat duidelijk aan. Het fraaiste bewijs vormt een plattegrond van de hofstede Vliet zorg, in februari 1696 getekend door de landmeter Anthony Velsen 9). Het totale oppervlak bedroeg 427 roeden, waarvan 54 roeden, volgens de aanwijsinge van persoonen die daar best geheugenis van hadden, eigen grond. De kaart toont ons behalve het huis, ook de plaats van het bassin, de half ronde heg en de bruggetjes over de scheidsloot. Ook de toegang tot de Kamperlaan is aangegeven. Een andere plattegrond van dit gebied uit 1679 toont ons op de plaats van de hofstede Vliet zorg nog een geheel andere bebouwing l0), zodat het schilderij in ieder geval na dat jaar ontstaan moet zijn, maar hier zullen we later nog op terugkomen. De siertuin voor het huis vertoont verschijnselen van de barok ke Frans classicistische tuinstijl Deze tuin is aangelegd langs een middenas van symmetrie. Op deze middenas zijn twee bassins met hoog spuitende fonteinen gelegen. Het bassin het dichtst bij het huis ligt op het snijpunt van de lengte- en breedte-as, en hier omheen zijn oranjeboompjes in potten op gesteld. Het tweede bassin ligt halverwege de afstand tussen het eerste bassin en het einde van de middenas. Dit laatste punt wordt aangegeven door een obelisk van latwerk, waar langs klimplanten groeien. De tuin wordt in de lengte door witte houten hekken afgesloten en aan het uiteinde door een halfcir kelvormige brede taxushaag. Vier sierperken met buxusranden ('parterres de broderie') zijn te vinden in de twee hoeken van de siertuin, dichtbij het huis en langs de witte hekwerken tus sen de beide bassins. Een vijfde sierperk zal aan de binnenzijde van de halfcirkelvormige taxushaag gesitueerd zijn. Aan de uiteinden van deze haag zijn in etages geknipte buxusboom- pjes te onderscheiden. De boomgaard, die via een opening in het hek, ter hoogte van het eerste bassin, bereikbaar is, heeft men opgedeeld in zes langwerpige perken, met een afwisselende beplanting van (bessen-?) struiken en hoger opgaande vruchtbomen. Het pad op de breedte-as in de boomgaard wordt afgesloten door een grotvormige cascade, het spiegelbeeld van de cascade aan de andere zijde van deze as. De boomgaard wordt aan de oost- en zuidzijde afgesloten door hagen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 102