Haarlemse koopman Abraham Inses, de oudst bekende eige naar van Vlietzorg. Deze was in 1686 begonnen met het aankopen van diverse tuingronden aan de Kamperlaan, waaronder een groot speel huis aan het Spaarne. In 1688 moet zijn bezit voltooid zijn ge weest en de tuinen aaneengesmeed, want in dat jaar wijdde Anthoni Jansen, vader van Antonides van der Goes, een hofdicht aan Vlietzorg, dat toen al onder die naam bekend was: Op den Hof, Genaamt Vliedzorg, van Abraham Inses, Gelee- gen buiten Haarlem, aan 't Spaaren l4). In acht coupletten worden heer, hof en tuin bezongen. Er is sprake van haar sie raden, 'tzyop de bouwkunst, of't vermaak der wandelpaaden maar ook hyacinten, krokussen, rozen, tulpen, anjelieren, ker sen, morellen, perziken en muskadeldruiven worden in het hofdicht genoemd. Aanvullende informatie over de tuin ko men we te weten uit een aangekondigde openbare veiling van het tuingewas, kort na de dood van Inses op 18 april 1696: schoone quantiteyt laurieren, mirtens, lemoenen, granaat, olijf, taxis en geneverboomen, verder een nieuwe sloep en beelden. Op 2 mei volgden, laatst om redenen geschorstnog enkele laurierbomen en bolgewassen. Opvallend is dat in het hofdicht niet gerept wordt over de fon teinen. Dat zou betekenen dat deze pas door Van Casele zijn aangelegd. Voor de vereiste spuitdruk was men op het platte land aangewezen op een nabijgelegen windmolen of een tame lijk hoog gebouw. Het blijft nog een vraag hoe dat hier gereali seerd kon worden. De eerste schriftelijke bron die fonteinen op Vlietzorg noemt, is het gedicht Uitspanning van den Lusthove Vlietzorg aan het Spaaren door Suzanna Maria Oortman. Om streeks 1740 dichtte zij: De geest vind hier een stil vermaak In dichte lommer, bij 't geklater Der Springfonteinen en 't lieflijk water o Eenzaamheidwaar naar ik haakls) Abraham Inses (1636-1696) was een doopsgezinde koopman en fabrikeur uit Haarlem die in 1668 trouwde met Willemijntje Stock (overleden 1693). Zij bewoonden vanaf 1687 een huis in de Grote Houtstraat bij de Peuzelaarsteeg 16). De nieuwe eigenaar Hieronimus van Casele (1655-?), even eens doopsgezind koopman, werd geboren als zoon van Philip van Casele en Margaretha Terwe. In 1680 trouwde hij met Ida Kops (1662-1738), dochter van Willem Kops en Sophia Goossens. Enkele maanden nadat het echtpaar Van Casele-Kops op

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 106