Laurens Vincentsz. van der Vinne, Gezicht op de oostoever van het Zuider Buiten Spaarne, gedateerd 1682, gewassen pentekening, 216 x 392 mm (Teylers Museum). 1. Spaamhout, 2. Zorgvrij, 3. Bellevue, 4. Spaarnrust, 5. 't Is Genoeg, 6. Lustrust, 7. Spaamzicht, 8. einde Kamperlaan met overzetveer, 9. Vlietzorg, 10. Zorgvliet. ontstaanstijd van dertig jaar eerder wijst. De bewoners waren echter 'sobere' doopsgezinden die in hun stemmige kledij be paald niet modegevoelig waren. Nu Willem Schellinks niet langer meer als de maker van het schilderij kan worden aangemerkt, moet getracht worden de anonieme kunstenaar op te sporen. Aan wie gaven de Kopsen en Van Casele's de opdracht hun buiten te vereeuwigen? Af beeldingen uit dezelfde tijd van deze Spaarne-oever kunnen ons misschien verder helpen. Eén van de fraaiste Spaarnegezichten is van de hand van Lau rens Vincentsz. van der Vinne (1658-1729) 17), gedateerd juli 1682 l8). Hij tekende het vanaf de aanlegplaats van Spaamhout tot aan de heg van het latere Zorgvliet. Een andere tekening, die aansluit bij Zorgvliet, geeft ook de andere oever weer met de reeds genoemde paltrokmolen 19). Zijn broer Jan van der Vinne (1663-1721) gebruikte de pentekeningen voor twee prenten in de serie 'Gesigten buijten Haerlem'20). Het was niet toevallig dat Laurens van der Vinne de Spaarnebocht in beeld bracht vanaf het plankier bij Spaamhout. Sinds 1676 was Phi lip de Flines, een zeer vermogende doopsgezinde zijde- en la kenfabrikant, de eigenaar van deze buitenplaats. Naast kunst verzamelaar was hij ook amateur-bioloog en op Spaamhout hield hij een botanische tuin met bijzondere gewassen. Vol gens de kunstenaarslexica was het Laurens die in opdracht van De Flines schilderijen van zijn gewassen maakte. Voorbeelden daarvan zijn niet meer bewaard gebleven, wel geaquarelleerde planten, vermoedelijk uit De Flines' tuin. Een overzicht van de 106

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 108