Laurens Vincentsz. van der Vinne, Gezicht op de westoever van het Zuider Buiten Spaarne in zuidelijke richting, gedateerd 1695, doek, 73 x 125 cm (Vlg. Phillips London in 1988). tuin en het huis Spaarnhout uit ca. 1700, evenals dat van Vliet- zorg en Zorgvliet ook een vogelvlucht-afbeelding, zonder eni ge stoffering, is mogelijk een voorstudie voor een schilderij geweest. Er is een kans dat Laurens van der Vinne daarvoor de opdracht kreeg21)- In 1988 werd bij Phillips te Londen een schilderij geveild dat als een Hollands riviergezicht te boek stond 2~)- Linksonder was het doek gedateerd 1695 en gesigneerd L. v.d. Vinne. Heel duidelijk is de westelijke oever van het Spaarne weergegeven. Helaas gaat Vlietzorg schuil achter een scheepszeil, maar de heg met balkonnetje ter hoogte van het latere Zorgvliet is goed te onderscheiden. Ook de 'speelhuisjes' tussen Spaarnhout en de Kamperlaan zijn topografisch juist afgebeeld. De meeste aandacht gaat naar het huis geheel rechts, waar een vijftal figu ren op een plankier staat. Dat is het buitentje Spaarnelust, sinds 1690 eigendom van de doopsgezinde koopman Mathijs van Sanen. Ook hun kleding doet een datering van circa dertig jaar eerder veronderstellen, maar het jaartal ƒ695 linksonder be wijst het tegendeel. Vergelijken we beide schilderijen dan ver raadt de Vlietzorg/Zorgvliet-afbeelding een meer ervaren hand waarbij de voorstelling veel minutieuzer is weergegeven. Tus sen beide schilderijen ligt circa vijf jaar verschil, te weinig om ook ons schilderij met zekerheid aan Laurens van der Vinne toe te schrijven. Ondanks dit verschil ligt het toch voor de hand dat de doopsgezinde Haarlemse families Kops en Van Casele, beide werkzaam in de textielnijverheid, een dergelijke op dracht gunden aan de Haarlemse schilder Laurens van der Vin- 107

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 109