rig feest, want het was in 1823 dat hij voor Laurens Janszoon werd opgericht en de Haarlemsche vrienden die hem trouw zijn gebleven dienen nu het jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De mensch is wispelturig; c'est quelque chose de vain et on- doyant, que l'homme, zegt Montaigne. En Haarlemers zijn ook zoodanige menschen. Toonden zij maar iets van hun coste- riaansche behoudszin in de zaak van hun gebouwde gedenk- teekenen, wij zouden het gelukkig noemen. Maar zoo vasthou dend zij zijn in de zaak van Lourens Janszoon, zoo los zijn zij in die van hun fraaie poorten. De Kleine Houtpoort is nu tot af braak gedoemd, wettig gedoemd door een gemeenteraad in de 19e eeuw. En niet alleen de Kleine Houtpoort wordt bedreigd. Vosmaer vervolgt: Wie schilderachtige gebouwen, wie opmerkelijke voorbeelden van de versterkingskunst der oude steden op prijs stelt, wie daar verstand en smaak genoeg voor heeft, kent ook de Am- sterdamsche poort te Haarlem. Nu wordt ook deze bedreigd! Het is waarlijk en in ernst een schande dat de hooge en stede lijke regeeringen toelaten niet alleen, maar vaak zelf bevelen, dat allengs de bouwstoffen worden vernield van onze kunstge schiedenis. Wie zou niet wraak roepen, wanneer men dit thans met archie ven deed? En toch is het geval gelijk. Alleen men voelt noch maar niet dat die gebouwen behalve hun aesthetische ook een geschiedkundige waarde hebben, als oorkonden. Wat baat een fotografletje, dat we soms zoo gemoedelijk paskwillig in de plaats van die gebouwen krijgen? Wij doen een ernstig beroep op ieder die kunst, oudheid, ge schiedenis, nationaal leven waardeeren, om bijtijds deze bar- barendaad te voorkomen. Er dient waarlijk van hooger hand geïntervenieerd te worden. De Koning heeft de macht, de mi nister de bevoegdheid den Koning voor te stellen, een besluit van den gemeenteraad te vernietigen. Zou daartoe ten opzich te van Haarlem geen mogelijkheid zijn? En dat is toch weer dezelfde stad die in zijn Teylerstichting een museum bezit, rijk in de schitterendste oude kunstwerken en uitmuntend beheerd; waar de Enschede s de eer der oude hol- landsche typographic ophouden, waar Kruseman veel over heeft voor kunst, waar de schoonste gebouwen onzer renais sance zijn; die een kunstgeschiedenis heeft zoo rijk als eenige stad, gelijk zijn kunstlievende dr. van der Willigen bewezen heeft; die in haar stedelijk 3) museum een voorbeeld stelde en daarin aan haar ouden meester Hals een monument stichtte.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 114