Frans Hals en Velzereind op 19 juli 1864. Zijn Haagse vrien den Simon van den Berg, Arnold Ising, J.M. Schmidt Crans, JJ. Cremer, M.F.A.G. Campbell en Martinus Nijhoff kregen het volgende programma voorgeschoteld: ie trein 7 uur 57 van den Haag. (je klasse - ieder brengt een kussen meê voor het doorzitten 9.38 in Haarlem 1. Museum (dagelijks open) 2. schilderij van Hals in gesticht van 3. Pavelioen. 4. voedering in een der gelegenheden in den Hout. 5. rid naar Velzereind bestellen van middagmaal. 6. - ruïne van Brederode Kritiek van de restauratie 7. wandeling in den duinstreek - 8. bitter 9. middagmaal. 10. wandeling 11. rid naar Haarlem 12. terugtocht met den trein van 8 uur 1. 13. thuis 9.31. 14. vreugde des wederziens Fanfare De gordijn valt In een opstel over Frans Hals benoemde Vosmaer Haarlem tot de gewichtigste onder de oude kweekplaatsen onzer kunst. De stad was een van de rijkste steden, vol geestelijke en we reldlijke inrichtingen, de oude zetel van het hof van Holland, bloeiend in nijverheid en koophandel. De archieven melden reeds in de vijftiende eeuw allerlei kunstvaardig bedrijf. Als in ruilhandel was Haarlem in letteren en kunst verbonden met het meer ontwikkelde Vlaanderen. Vosmaer prees ook de renais sance die via de poorten en andere gebouwen de stad haar ge stalte gaf. Frans Hals is zonder concurrentie de Haarlemmer in wie Vos maer het meest geïnteresseerd was. De Grote Markt van Haar lem verdiende volgens Vosmaer dan ook een kapitale executie en een eerherstelling: het Costerbeeld zou vervangen moeten worden door een beeld van Frans Hals: Haarlem heeft sints de iye eeuw 'Laurecransen' gevlochten en velerlei gedenkteekens gesteld voor eene hersenschim, ter wijl het eenen zijner grootste schilders op zijn 80e jaar als

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 120