DRS. J.B. UITTENHOUT Het Frederikspark 'Het paradijs van Haarlem' Inleiding Kaart van G. Braun, detail van de zuidzijde van de stad. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch-historische atlas) Het huidige Frederikspark te Haarlem is het oudste villapark in deze stad, naar ontwerp van J.D. Zocher jr., in 1863 ontstaan. Vanaf 1390 is er op deze plaats sprake van een groenvoorzie ning met recreatieve bestemming. In 1809 ontstond hier een park, naar ontwerp van J.D. Zocher sr., waarvoor J.D. Zocher jr. het teken- en meetwerk verrichtte. In 1832 werd het park heringericht, dit keer naar ontwerp van J.D. Zocher jr. en kreeg het de naam de Koekamp. Naar hij later (in 1862) zou beweren hield hij toen al rekening met de bouw van villa's. Daarmee kan dit villapark wel eens in wezen het oudste villapark van Nederland zijn. De naam Frederikspark ontstond in 1876. Sinds 1935 staat in het park het Sportfondsenbad, naar ont werp van J.B. van Loghem. Te verwachten is dat binnen af zienbare tijd het gebouw gesloopt zal worden. Ten behoeve van de toekomstige ontwikkelingen van dit park werd in 1990 een ambtelijke werkgroep gevormd, waarin ook de Wijkraad Welgelegen vertegenwoordigd was. De meerder heid van deze werkgroep sprak de voorkeur uit om de plaats van het Sportfondsenbad niet opnieuw te bebouwen en het park te herstellen. In het uiterste geval zou één bouwvolume kunnen worden toegestaan. De beslissing wat, waar en hoe 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 123