het Ripperdapark ontstond vanaf 1871 13). Deze vier bouwlo- katies kenmerken zich door een parkachtige aanleg met vrij staande en/of aaneengesloten bebouwing, die in de regel ge pleisterd en - mogelijk anders dan wit - geschilderd werd. Drie ervan vormen een zogenaamd villapark. Deze vier bouwlokaties zijn ontstaan naar aanleiding van particulier ini tiatief, gesteund door de lokale overheid met als belangrijkste doel voor die tijd aantrekkelijke woonruimte te creren en op die wijze vermogende particulieren te stimuleren zich in Haar lem te vestigen. Het verschijnsel villa- Het verschijnsel om luxe buiten de stad te gaan wonen is al een parken l4) oud gebruik. De Italiaanse villa's uit de Renaissance en de la tere barok, maar ook in Nederland de zeventiende- en achttien- de-eeuwse buitenplaatsen langs bijvoorbeeld de Vecht zijn daar goede voorbeelden van. De welgestelden die zich deze luxe konden permitteren hadden daarnaast dikwijls ook nog een ruime behuizing in de stad. Mede door de industrialisatie, die vanaf het begin van de ne gentiende eeuw op gang kwam, ontstond een nieuwe, koop krachtige vermogensgroep die ook de wens had zich buiten de stad te kunnen vestigen. Deze nieuwe welgestelden konden zich echter niet de luxe permitteren er twee huizen op na te houden, een op het land en de ander in de stad. De tussenoplos sing werd gevonden in het zogenaamde villapark, dat in de re gel nabij een stad was gelegen maar ver genoeg er vandaan om de illusie van landelijke mst te versterken. Dit had als voordeel datje rust en stilte genoot met zeer nabij de voordelen van de stad en slechts één huis in onderhoud. Engeland nam in de ontwikkeling van het villapark het voor touw. Onder invloed van de Engelse landschapsparkidee ont stonden daar aan het begin van de negentiende eeuw parken met in de regel een of meerdere aaneengesloten monumentale bouwblokken met luxe woningen, de zogenaamde 'terraces'. Karakteristiek voor deze bebouwing is de op de classicistische leest geschoeide architectuur en het pleisteren en schilderen van het exterieur. De bebouwing kan aaneengesloten of vrij staand zijn. Combinatie van beide komt ook voor. Voorbeeld is het huidige Regent's Park in Londen 1811naar ontwerp van John Nash. In datzelfde park, achter de aaneenge sloten terraces, ontwierp Nash een parkachtige aanleg waarin cottages waren gepland. Dit werden in werkelijkheid gepleis terde villa's in min of meer Italianiserende stijl, die in uitvoe ring aansloten bij het gepleisterde neo-classicisme van de ter races. Het idee van het villapark en de 'park villages' was hiermee geboren. 128

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 130