Het was vooral J.D. Zocher jr., die in Nederland het verschijn sel villaparken introduceerde. Hij heeft zijn opleiding tot land schapsarchitect in de praktijk geleerd bij zijn vader J.D. Zocher sr. (1763-1817). Deze leerde het vak van zijn schoonvader, de Duitse landschapsarchitect Johann Georg Michael 0738- 1800), die in Nederland een van de eerste tuinen in Engelse landschapsstijl (Beeckestijn bij Velsen, ca. I772) had aange legd. Daarnaast genoot J.D. Zocher jr. een volledige, klassieke architectenopleiding in Parijs. Na twee jaar Parijs vertrok de jonge Zocher voor twee jaar naar Rome, waar hij zijn oplei ding voortzette. In 1813/14 keerde hij via Zwitserland en Frankrijk temg naar Nederland. Daar hield hij zich in eerste instantie onder andere bezig met het transformeren van verde digingswerken tot wandelparken (Haarlem de Bolwerken 1821, Utrecht 1829). Van bouwen van villa's in Nederland in dergelijke wandelparken is - uitgezonderd het Frederikspark in Haarlem - waarschijnlijk voor het eerst sprake in Utrecht. Daar leverde J.D. Zocher jr. in 1843 een bebouwingsvoorstel voor het Willemsplantsoen. Daar ging het Zocher niet alleen om de landschappelijke aspecten, maar stond hem ook een sa mensmelten van architectuur en groen voor ogen 15). De ge plande bebouwing was lintvormig, langs het water van de Sin gel. Het betrof hier een combinatie van openbaar groen met particuliere terreinen. Dit plan werd echter nooit uitgevoerd. Het ontwikkelen van een villapark bij een stad bleef echter een idee dat J.D. Zocher jr. niet losliet. Zo dateert uit 1852 een stu die voor de bebouwing van een klein villapark waaruit blijkt hoe hij zich een dergelijk villapark voorstelde. Deze impressie in kleur toont een zevental villa's, die rondom een centraal perk zijn geordend. Alle villa's zijn gepleisterd en in lichte kleur geschilderd en classicistisch van stijl,6). Hij attendeerde in 1856 de gemeente Den Haag op de moge lijkheden om het Willemspark tot villapark te ontwikkelen en leverde daartoe een voorstel. Ook de uitvoering van het plan voor het Willemspark werd niet aan J.D. Zocher jr. gegund maar aan de toenmalige stadsarchitect van Den Haag, die mo gelijk gebruik heeft gemaakt van het plan van J.D. Zocher jr. Pas in 1862 kreeg J.D. Zocher jr. in Haarlem uiteindelijk de kans zijn idealen voor wat betreft de aanleg van een villapark te realiseren. Terug naar Haarlem. In 1862 begon daar dus het idee lang zaam te rijpen om de Koekamp te bebouwen. Het voorstel van de heren Teding van Berkhout en Del Court van Krimpen lok te kritiek uit. Weliswaar was het college zich bewust dat zowel in eene bestaande behoefte kan worden voorzienals het 129

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 131