voortgezet in de tuin achter het Paviljoen Welgelegen. Van den Arend gaf daarmee de voorkeur te kennen het plan uit te breiden tot aan de Baanlaan (huidige Paviljoenslaan), waar door het plan volgens hem belangrijk zou verbeteren. Een ge deelte van de westelijke bebouwing langs de Kleine Houtweg diende daartoe te verdwijnen. De totale kosten van aanleg van het villapark werden door hem begroot op 45.000,-. Tot uitvoering zou het echter niet komen. Op 17 oktober 1862 bereikte b w een brief van J.D. Zocher jr. met de volgende inhoud: Eenige dagen geleden ontving ik een plan tot daarstel- ling van villa's in den Princessentuin, en onbekend met het doel dier toezending, neem ik de vrijheid Uwedelachtbaren mede te deelen, dattoen voor ruim dertig jaren, de Hout en de Princessetuin door mij werden aangelegd, de geheele aanleg was gebaseerd op de mogelijkheid om later daar villa s te kun nen bouwen. Later, terwijl mijn zoon en ik de werken van aan leg tezamen verrigtten, hebben wij dat plan nader uit gewet kt, met het doel om zoo men tot het bouwen der villa s wilde over gaan, hetzelve aan Uwedelachtb. te kunnen aanbieden. Zon der dit de uitvoering zou ten gevolge hebben eenige verwoes ting, het raseren van alle fraaye boomen of het ontsieren van den aanleg van den tuin voor het oog van den wandelaar, ter wijl integendeel successievelijk, en onverschillig op welken tijd, aan gegadigden de gelegenheid gegeven zoude worden tot bouwen, zonder dat daardoor eenige wanorde werd veroor zaakt. Het plan van den Heer van den Arend daarentegen is slechts eene geringe copy van ons plan voor het Willemspark te 's Hage. Door de ligging van dat park maakt het een geheel uit met de stad en is het door straten en geschikte toegangen daar mede verbonden, terwijl de Princessentuin altijd een gedeelte van den Hout moet blijven uitmaken, welke laatste toch nim mer met de stad is te vereenigen. En waartoe dienen ook de slaafsche navolgingen, die slechts reden geven tot gegronde, voor den aanlegger altijd onaangename aanmerkingen. Volgens het plan van den Heer van den Arend moet men be ginnen den tuin geheel te sloopen, zonder dat kan men het regtlijnige van dien aanleg niet bekomen en bovendien moe ten, hetgeen wel niet denkbaar is, alle villa s opeens daai ge plaatst worden, of wel de grond blijft in afwachting dei gehee le voltooying jaren lang woest liggen. In de hoop dat Uwedelachtb. de verzekering gelieven aan te nemen, dat mijn schrijven geen ander doel heeft dan den wensch om de ontsiering van den Princessentuin te voorkomen en ons plan daartoe dienstig te maken, heb ik de eer enz.24). Wie het plan van Van den Arend aan J.D. Zocher jr. heeft ge- 133

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 135