drukt en wel het meest voor het goede effect moet worden over gelaten aan de denkbeelden van den aanlegger, die het plan formeerde, zoo neem ik de vrijheid te verzoekendat bij den aanleg ik of mijn Zoon even kosteloos de aanwijzigingen op het terrein zouden mogen doen. Ik durf dit verzoek aan Uwedelacht. doen, omdat, hoewel ik alle vetrouwen heb in de bekwaamheden van de Opzichter dei- Stedelijke Werken, het vak van aanleggen van parken enz. meer bepaald ons eigen is. Nog voeg ik hierbij de verzekering, dat de daarstelling der villa's den wandelaar niet de minste interruptie zal geven en het aangename van den Koekamp ge durende de opbouw dier villa' s van de eerste tot de laatste door geene ruines zal verstoord worden, terwijl het werk aan de stad betrekkelijk weinig kosten veroorzaken, maar meer voordeel kan opleveren, vooral wanneer de Regering toestond dat 8 of 10 villa's tot stand konden komen, hetwelk vooral dooi de arbeidende klasse met erkentelijkheid zou worden ge zien 27). Het was J.D. Zocher jr. duidelijk te doen om handha ven van het parkachtige karakter van de Koekamp. Net als bij voorbeeld bij de aanleg van de voormalige Bolwerken, ruim veertig jaar eerder, tot wandelpark was ook hier weer het scheppen van werkgelegenheid één van de argumenten. Het plan van J.D. Zocher jr. geeft een heel ander beeld te zien dan dat van Van den Arend. Het meest opvallende element is het ovaalvormige centrale veld (het eigenlijke weiland, de Koekamp). Daaromheen liggen terreinen 'gestrooid', die aan de west-, noord- en oostzijde rechtlijnig worden begrensd, ver oorzaakt door de erlangs lopende bestaande wegen zoals Groote Dreef (nu Dreef), Baanlaan (nu Baan) en Kleine Hout weg. Aan de zuidzijde zijn twee kleinere terreinen aangege ven. In de zuidoosthoek ligt een tweede grotere ovaalvorm, voor een deel recht afgesneden langs de Groote Dreef, waar van meer dan de helft particulier bezit was. Dat particuliere gedeelte was het thans nog bestaande voormalige achttiende- eeuwse buitenplaatsje 'Dreeflust'Op ruime kavels projecteert Zocher in totaal acht villa's rondom het centrale perk en één daarbinnen, aan de noord-westzijde. Alle villa's zijn mim om geven door lommerrijk groen, maar niet zodanig dat ze geheel aan het zicht zijn onttrokken. Vrije zichtlijnen zijn overal aan wezig, maar dan wel volgens de ideeën van de Engelse land schapsarchitectuur. J.D. Zocher jr. betrok in zijn plan een ge deelte van de tuin Welgelegen, en zelfs een extra toegang ten oosten van het Paviljoen. Dit gedeelte is zo niet uitgevoerd. De gemeenteraad ging akkoord met het plan Zocher en besloot het aangeboden plan en tekening voor de bebouwing van de Koekamp aan te nemen en vast te stellen. Tevens werd bepaald 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 137