nere doopsgezinde groepjes uit die tijd een armenkas gehad. Doopsgezinden zijn namelijk door de eeuwen heen heel zorg zaam geweest voor hun minder bedeelde medebroeders en -zusters. Er is geen stichtingsakte van het weeshuis, maar toch is wel enigszins te reconstrueren wie bij de stichting betrokken zijn geweest. In de bestuurskamer van het doopsgezinde bejaar dentehuis 'Spaar en Hout' hangt nog steeds een geschilderd houten bord met het volgende gedicht: ouderdom bevinck mijn leden tslevenskaers was schier verbrant doe ick onbequaem gebeden, wiert te vatten by der hant nevens meer met mij vercoren 't bouwen van een kinderhuijs opdat geen dingh gingh verloren ick ontsiende moeijt noch [chjruijs heb mij naer mijn macht gequeten en op 't suynighst overleijt doch al god hier danck voor weten die mij dusver heeft geleijt Nicolaes Billaerts enden Tanneken van Pilcken. sijn huijsvrouwe 1634 De echtelieden Nicolaes Billaerts en Tanneken van Pilcken werden traditioneel altijd als de stichters beschouwd. Zo is in een aantekening achterop stukken betreffende het weeshuis uit 1671 te lezen Billaerts en Pilcken hebben anno 1634-1633 het weeshuis eerst gestight. En bij het tweehonderdjarig bestaan van het weeshuis in 1834 is een lithografie van het gedenkbord gemaakt die aan wezen, oud-wezen en anderen die bij het weeshuis betrokken waren werd uitgedeeld. Het bord zelf be vond zich toen in de regentenkamer. Dat het stichtingsjaar 1634 moet zijn geweest, blijkt ook uit een gevelsteen die vroeger in het weeshuis was ingemetseld en zich sinds 1988 in de gang van het gebouw van de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente bevindt. De tekst van deze gevel steen luidt die de weesen spijst die spijst den Heer 1634. Er is nog een ander echtpaar dat te maken heeft gehad met de stichting van het weeshuis. Hoewel bij herdenkingen hun na men nooit genoemd zijn, is er zeker in de eerste eeuw na de stichting van het weeshuis steeds rekening gehouden met hun wensen. Er bevindt zich in het archief van het Doopsgezinde Weeshuis een ordre voor het weeshuis die aldus begint: Alsoo 11

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 13