keer reageerde stadsarchitect Van den Arend. Hij merkte op dat de architectonischen vorm der te bouwen villa als zeer passend kan worden beschouwd en dus mede de Koekamp zal versieren Het nieuwe plan heeft hetzelfde volume als het vorige en de zelfde verdeling van vensters en deuren, alleen is de decoratie overvloediger, is de hoofdingang monumentaler, zijn de ven sters van geprofileerde, gepleisterde omlijstingen voorzien, is er een balkon op zuilen aan de achterzijde en een sierlijke dak kapel op de as van de hoofdingang. Op de hoeken van alle ge velvlakken zijn pilasters aangebracht en de zijgevel aan de parkzijde heeft een pilaster in het midden gekregen. Ter hoog te van de begane grond zijn voegen in het pleisterwerk getrok ken, waardoor het idee van bossagewerk wordt gewekt. Boven de pilasters van de voorgevel en die van het zuidelijk gevelvlak zijn akroteria. De villa is met de hoofdingang naar de Dreef gericht. De achterzijde met balkon en openslaande deuren kijkt uit op het oosten, op het park41). Of het een ontwerp van Jvan Ek betreft is niet meer te achterhalen, maar gezien de familie relatie zou dat verondersteld kunnen worden. Overigens staat de kadastrale opmeting op naam van J. van Ek en is het niet duidelijk waarom zijn eerste ontwerp zo sober was. De villa werd volgens dit tweede, gewijzigde ontwerp in 1869 ge bouwd. Jb. van Ek jr. was eigenaar en bewoner van deze villa. (plan van Zocher tussen nrs. 7 en 8) Jb. van Ek jr. diende op 21 januari 1875 een verzoek in tot aankoop van grond en de bouw van een villa evenwel niet op een door J.D. Zocher jr. aangegeven plaats 42). Dat stuitte op bezwaren omdat daardoor een wandelpad zou komen te ver vallen. Uiteindelijk stelde Van Ek jr. zich tevreden met een meer westelijke plaats, schuin tegenover de villa nr. 6, en naast de gronden van de buitenplaats Dreeflust )- Van Ek jr. had enige haast want op 25 februari 1875 diende hij een tekening in en verzocht deze goed te keuren met het oog op de korte tijd waarin de villa gebouwd moet worden44). De villa bestond uit een rechthoekig, tweelaags gebouw onder flauw hellend zadel dak met de lange zijde, waarachter twee salons en suite, gericht op het park. Haaks daartegen, aan de westzijde, stond een tweede rechthoekig bouwlichaam van drie verdiepingen, eveneens met een flauw hellend zadeldak gedekt. Waarschijn lijk was de villa gepleisterd. Pilasters en geblokt voegwerk in het pleister staat op het ontwerp aangegeven. Aan de westzijde was een erker met daarboven een veranda uitgebouwd, ver moedelijk uitgevoerd in (giet-)ijzer. Deze villa werd in 1875 FREDERIKSPARK NR. 8 (i 875) 141

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 143