vel te ruim gevonden voor de bouw van een villa van niet te grote afmetingen. Zo gaf de 'Commissie over den Hout en de Plantsoenen' nu de voorkeur aan een royale villa48). Dit werd J.D. Kaakebeen medegedeeld en vervolgens diende hij, ook dit keer, twee ontwerpen voor de bouw van een dubbele villa on der één dak in. Het eerste ontwerp betrof een tweelaags ge bouw met zolderverdieping onder een doorlopende schildkap. In de - waarschijnlijk te pleisteren - gevelvlakken waren pilas- Frederikspark nrs. 10-12, parkzijde, 1986. (Foto sector Gemeentewerken, afd. bma/ Monumentenzorg Jos Fielmich) ters aangegeven. Dit ontwerp werd afgekeurd. Het tweede ont werp voor een dubbele villa gaf eveneens een tweelaags ge bouw, dit keer onder een doorlopend geknikt dakvlak. Volgens dit ontwerp zouden de gevelvlakken geheel in schoon metsel werk worden uitgevoerd, dit in afwijking van de overige villa's in het Frederikspark4"). Uiteindelijk werden toch enkele gedeelten - zoals bij het voorgevelvlak, de pilasters op de hoe ken en ter hoogte van de gootlijst - gepleisterd. De bouw van deze villa geeft aan dat de toen heersende opvattingen over het villapark aan het veranderen waren. Aardig te vermelden is dat deze dubbele villa werd gebouwd in opdracht van de schrijver Frederik van Eeden. Niet uitgevoerde ontwerpen Voor plaats nr. 9 op het plan van Zocher (op de rand van het centrale perk) is nooit belangstelling getoond, althans er is nooit een verzoek voor het bouwen van een villa op die plaats ingediend. Hetzelfde geldt voor nr. 2 van het plan van Zocher (langs de Kleine Houtweg). Voor plaats nr 1, langs de Kleine Houtweg, nam J. van Ek in 1864 een optie50). Uitvoering werd daar echter nooit aan gege ven. 143

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 145