Gevelsteen, afkomstig uit het achterhuis van Klein Heiligland 58, thans ingemetseld in de gang bij de kerk in de Frankestraat. (foto Chris Pointl Godt de Heere onse herten gestiert heeft, tot medogentheijt tot de arme weeskens van den block, alsoo tot onser kennisse dickmael ghekoomen was Dat de kinderen voorsz. besteedt werden, Daer sij niet wel opghebracht en werden, Soo ist, dat mij onderschreven saliger man ende ick geresolveert hebben een Weeshuis, tot onsen kosten te laten maken, op 't Cleijn Heijlighlant ende nu ende dan enighe gifte, tot staende houden ende opvoeding der weeskens bij ons leven ende anders bij tes- tamente betaelt, sulcx uijt ons eigen vrije wille Deze ordre is ondertekend door Elisabeth Blenckvliet, weduwe van Jac ques van Damme, en is gedagtekend 15 mei 1643. Uit dit stuk blijkt dat de doopsgezinden van de Vlaamse Blok aanvankelijk de algemene praktijk volgden van het uitbeste den van wezen bij particulieren en ook dat Jacques van Dam me en zijn vrouw Elisabeth Blenckvliet vonden dat zo kinde ren niet goed werden opgevoed. Hiemit blijkt tevens dat er meer mensen bij de stichting van het weeshuis betrokken wa ren dan het op het gedenkbord genoemde echtpaar. Dit wordt overigens in de tekst van het gedicht ook niet tegengesproken, Nicolaes Billaerts had immers het kinderhuis gesticht nevens meer met mij vercoren. Wie waren nu Jacques van Damme en Elisabeth Blenckvliet, en wat was precies hun rol? Jacques van Damme was een ver mogend koopman, die in de doopsgezinde gemeente van de Vlaamse Blok een vooraanstaande rol lijkt te hebben gespeeld. Samen met zijn vrouw stichtte hij in 1640 het Zuiderhotje aan de Zuiderstraat. Uit het archief van dit hofje blijkt dat het echt paar eigenlijk alleen het kapitaal ter beschikking stelde, aan koop van een huis en erf, bouw van huisjes en organisatie lie ten ze over aan Michiel Slaghregen en Dirck de Wael. Meer informatie, zowel over de stichting van het hofje als mo gelijk over de stichting van het weeshuis, zou wellicht het be sloten testament van Jacques van Damme bieden, maar dit tes tament is noch in het archief van het hofje, noch in het archief 12

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 14