ridderlijke oefeningen. De welklinkende toevoeging 'park schijnt het meest in overeenstemming met den tegenwoordigen inrichting. Zowel de naam Princessentuin als die van Toumooipark wer den echter verworpen. Andere voorstellen zoals 'Aal- brechtspark', 'Princessenpark' en zelfs 'Paviljoenspark' haal den het evenmin. Vervolgens kwam raadslid Del Court van Krimpen op een lumineus idee en stelde de naam 'Frederiks- park' voor, naar prins Frederik, tweede zoon van koning Wil lem i. Dit voorstel werd met tien tegen acht stemmen aangeno men 77). Het Brongebouw Dit artikel is niet de plaats om zeer uitgebreid op de geschiede nis en het gebruik van het Brongebouw in te gaan. Het verdient echter wel aanbeveling daar onderzoek naar te doen. Op deze plaats wordt slechts volstaan met de bouwgeschiedenis van het Brongebouw en aanverwante bouwsels in het Frederikspark zelf. In 1883 werd in de nabijheid van Vijfhuizen een mineraalhou- dende bron ontdekt. Dat ging in die tijd als volgt: toen wandel de een ontwikkeld inwoner van Haarlem door de Haarlem mermeer en werd, toen hij eene fraai onderhouden boerderij voorbij ging, getroffen door een verschijnsel dat hem gewich tig genoeg voorkwam om het aan anderen mede te deelen7S). Bij die boerderij waren de kanten van de sloten bedekt met een roodachtige neerslag. In 1854 werd ten behoeve van de drink watervoorziening een welput gegraven, waarbij op zeven me ter diepte een bron werd aangeboord. Het overtollige water werd via de sloten afgevoerd. Dit water bleek rijk te zijn aan ijzer en keukenzouten en had een constante temperatuur van 11 graden Celsius79). Nederland, in het bijzonder de omgeving van Haarlem, bleek in het bezit van een 'Staalbron'80). Exploitatie daarvan werd overwogen, en, na het voorlopig in stellen van een comité, werd in 1890 aan het gemeentebestuur van Haarlem concessie gevraagd tot het aanleggen van buizen voor het transport van het water en het oprichten van gebou wen. Men zag Haarlem als kuurplaats opgenomen in de vaart der volkeren en koos het Frederikspark uit voor de bouw van wat later bekend zou worden als het 'Brongebouw'. In de ge meenteraad werd in dat jaar besloten tot het instellen van een speciale gemeentelijke commissie bestaande uit b w, alsme de drie raadsleden81). Samen met de leden van het comité leg de deze commissie op zaterdag 28 juni 1890 een bezoek af aan het Frederikspark voor een nader onderzoek ter plaatse82). Pas in 1892 kwam het tot een definitieve oprichting van een, welis waar nog voorlopig, officieel comité. Aardig te vermelden is 150

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 152