waarin zij het gebeuren trachten te verklaren. Allerlei mogelij ke oorzaken werden aangedragen waarbij aanvankelijk de landmeter en de hoofdopzichter het moesten ontgelden, er wa ren maar liefst acht getuigenverklaringen bijgeleverd, maar uiteindelijk zoveel onduidelijkheid heerste dat de zaak voor hen met een sisser afliep. In de gedrukte verslagen van het ver handelde in de gemeenteraad uit dat jaar werden maar liefst 37 pagina's aan deze zaak gewijd. Uiteindelijk werd voorge steld a) de commissie ad hoe te bedanken voor al haar inspan ningen, b) te verklaren dat alle in de zaak betrokken personen door de openbare behandeling reeds voldoende waren gestraft en c) de boete in te trekken en het reeds gestorte bedrag van duizend gulden weer terug te geven. Eén raadslid stelde nog voor punt b) te wijzigen in: dat de architecten van der Steur en van den Arend door de openbare behandeling dezer zaak reeds voldoende zijn gestraft. In het uiteindelijke besluit werd alleen aan a) voldaan en bleef de rest zoals het was8S). Behalve het Brongebouw was door de Maatschappij ook toe stemming gevraagd voor het bouwen van een Badhuis en een Drinkhal. Aanvankelijk werd grond daartoe in erfpacht toege zegd; aan de zuidzijde van het Frederikspark voor de bouw van een Badhuis, en aan de oostzijde, aan de Kleine Houtweg, ten behoeve van een Drinkhal. Maar uiteindelijk werd de behoefte Frederikspark met Brongebouw, zuidzijde met muziektent, circa 1900. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch-historische atlas) 152

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 154