delijk genoeg aan en zal u ook daaruit blijken, dat bij het ont werpen door ons is verondersteld dat de bouw der veranda's zal worden toegestaan. Wij zouden het inderdaad zeer betreu ren zoo dit niet het geval mocht zijn, het lijdt toch geen twijfel of zij zullen niet alleen in verband met het gebouw een zeer goed effekt maken, maar ook eene zeer gezochte zitplaats zijn bij onze vaak koele avonden en vochtige atmosfeer, terwijl zij wat den aanleg betreft, zeker in niet geringe mate tot het ver krijgen van een goed geheel zullen medewerken... De gepro jecteerde zitplaatsen of 'Lauben', van geringe hoogte, rustiek en van lichte constructie, ingesloten tusschen groen en be groeid met klimplanten, zullen zeker tot de gezelligheid bijdra gen en tevens aan het oog eene aangename afwisseling aan bieden 93). Tot slot gaf Zocher aan dat, hoewel bij de uitvoering het plan in hoofdzaak geheel zou worden gevolgd, gedurende het werk geringe wijzigingen in de beplanting zouden kunnen worden aangebracht als dat door de tuinarchitect gewenst werd geacht. Het hele terrein, de oude ovale vorm dus, inclusief vrij wel het gehele Brongebouw zou worden afgezet door een hek. Daarin waren vier toegangen; twee aan de oost- en westzijde, tegenover de villa's nrs. 4 en 6 en villa nr. 3, en twee aan weerszijden van het Brongebouw 94). Het hek. een spijlenhek met gietijzeren decoratiestukken, stond op een gemetselde voetingmuur. De gemeenteraad gaf in de raadsvergadering 27 maart zijn goedkeuring95). Aldus ontstond binnen de voormalige ovale Koekamp van J.D. Zocher Jr. het Brongebouw met veranda's, een muziektent en twee zogenaamde Lauben en dit alles in een fraaie parkaanleg, omgeven door een hekwerk. Aan de zuidzijde van het park was de drinkhal. Het Brongebouw en de Drinkhal werden in de stijl van, wat we nu noemen, de neo-Renaissance gebouwd. Hoe precies de rol verdeling tussen Van der Steur en Van den Arend is geweest is niet meer te achterhalen. Vergelijking met het werk van Van der Steur doet echter vermoeden dat, zeker wat het exterieur betreft, zijn bijdrage in de vormgeving van doorslaggevende betekenis is geweest. De eerste steen voor het Brongebouw werd officieel gelegd op 30 oktober 1894 en in juni 1895 werd het complex feestelijk in gebruik genomen97). De belangrijkste ruimte was de grote zaal aan de noordzijde van het gebouw, bestemd voor muziek- en toneeluitvoeringen, met galerijen op de begane grond en eerste verdieping en afge scheiden orkestruimte. Het geheel was overdekt met een hou ten tongewelf, waar lunettes met glas-in-lood het binnen stromend licht filterden. Verder waren er een aantal verblijfs- ruimten zoals een conversatiezaal. biljartzaal, damessalon, res-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 156