Frederikspark, de Drinkhal aan de zuidzijde van het park, circa 1900. (Gemeentearchief Haarlem, topografisch- historische atlas) - tauratie- en eetzalen. De kracht van het gebouw was aan de zuidzijde, waar de zogenaamde veranda's de gehele zuidgevel besloegen en als beschermende armen een deel in het park wa ren uitgebouwd. Kort na de bouw verscheen een boekje 'Het Staalbad Haarlem van dr. C.E. Daniels. Om een indruk te verkrijgen van het Brongebouw worden daamit enkele passages overgenomen. Het Brongebouw ligt op den hoek van het fraaie Frede rikspark...met zijn prachtige boomen en zijn fraaien aanleg...Het is geen statig, trotsch gebouw dat door zijne af metingen indruk maakt. Het geeft door zijn ranke torentjes en spitsjes, door de losse en bevallige groepeering zijner lijnen, die zooveel mogelijk in overeenstemming zijn gebracht met de heerlijke omgeving, veel meer een juist beeld van hetgeen het den bezoeker moet aanbieden: gezelligheid, rust, kalmte en toch de noodige afwisseling...De [concert] zaal ligt met een dei- lange wanden naar het Frederikspark gekeerd. In dien wand geven vijf dubbele deuren toegang tot de langs die zijde van het gebouw aangebrachte, aan de buitenzijde geheel met glas ramen bezette en dus volstrekt tochtvrije, veranda's die op het z.o. gelegen een alleraangenaamste zitplaats zullen aan bieden...Door hare groote oppen'lakte, 400 M2„ en terrasvor- migen aanleg zullen zij bij ongunstig weder ook goede dien sten kunnen bewijzen als overdekte wandelplaats... Boven een gedeelte van deze veranda's heeft men balcons aangebracht, waartoe men door de gaanderij der groote zaal toegang ver krijgt en van waar men een zeer fraai uitzicht heeft op het park en de omringende villa's met hare in bloemenpracht wedijve rende tuinen. Over de Drinkhal komt de schrijver niet verder te vertellen dan dat deze zeer doelmatig is en den bezoekers het 155

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 157