kristalheldere, zoute water doet genieten, als waren zij aan den oorsprong van de bron98). Het was een éénlaags gebouw tje met kap, gering van afmetingen en in eclectische bouwstijl. Opvallende elementen waren de overdekte veranda's aan weerszijden. Het nieuwe kuuroord bleek al spoedig niet aan de verwachtin gen te voldoen. Het Brongebouw verwerd gaandeweg tot een gewone zalenverhuurinrichting voor de meest uiteenlopende activiteiten. In 1930 werd de gemeente Haarlem eigenaar en toen een lokatie werd gezocht voor een nieuw openbaar zwem bad viel al gauw het oog op het vervallen Brongebouw. Spoe dig daarop, in 1932, besloot de gemeenteraad tot sloop. Filosoferend is het aardig eens bij dat gebouw stil te staan. Als dat er nu nog gestaan zou hebben, hoe zou ons oordeel luiden? Zou de beschrijving uit 1895 voldoende houvast bieden voor opname op een gemeentelijke monumentenlijst, ondanks het feit dat het in wezen niet in het villapark thuishoorde? Het Sportfondsenbad Net als bij het Brongebouw is dit artikel niet de plaats om zeer uitgebreid op de geschiedenis en het gebruik van het zwembad in te gaan. Het verdient evenwel aanbeveling daar onderzoek naar te doen. Al is het alleen maar ter aanvulling op het gede gen werk van architectuurhistoriscus Wim de Wagt, die uitge breid onderzoek deed naar de ontstaansgeschiedenis. Op deze plaats wordt slechts volstaan met gebruikmaking van zijn ge gevens In 1929 werd de 'Commissie tot stichting van een overdekte Bad- en Zweminrichting' in het leven geroepen. Eén van de commissieleden was architect A.JJ. Verspoor. In 1930 vond een fusie plaats tussen deze Commissie en de n.v. 'De Sport fondsen'. In november 1930 richtte de n.v. 'De Sportfondsen' een verzoek aan b w om op de plaats van het oude Bronge bouw in het Frederikspark een zwembad te mogen bouwen naar ontwerp van A.J.J. Verspoor. Op 16 december 1931 be sloot b w in beginsel het terrein van het Brongebouw in erf pacht af te staan en op 24 augustus 1932 viel de beslissing om tot sloop van het Brongebouw over te gaan. In september en oktober 1932 werden de eerste ontwerpen in gediend door de architecten A.J.J. Verspoor en M.J. Muylaert. Deze eerste schetsen maken al meteen duidelijk dat de ontwer pers moeite hadden met de stedebouwkundige situering; onge veer op de plaats van het oude Brongebouw, echter niet even wijdig aan de oude voorgevellijn, maar onder een hoek geplaatst. Opvallende elementen in het eerste ontwerp zijn de blokachtige aaneengevoegde bouwvolumes en de grote glas stroken van de zwemzaal. In hun eerste plan is ook al een gol- 156

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 158