if 'IrWFE.SI'.NhVPY ,S f' OEN m4. Detail van de gevelsteen van het Oude Weeshuis. (foto Chris Pointl) van het weeshuis terug gevonden. Uit de woorden waarmee Elisabeth Blenckvliet de ordre begint, is duidelijk dat het echt paar aan de stichtingskosten heeft bijgedragen, en tevens kapi taal heeft verschaft voor een deel van de exploitatiekosten. De ordre zelf is geen gedetailleerd reglement waarbij het beheer van het weeshuis wordt geregeld, het gaat eigenlijk maar om één zaak, namelijk dat Elisabeth uitdrukkelijk voorschrijft dat de vermogens van het weeshuis en de armenkas niet met el kaar vermengd mogen worden. Eenzelfde voorschrift heeft zij ook ten aanzien van het Zuiderhofje gegeven. Wie iets derge lijks voorschrijft, moet wel een belangrijke rol bij de stichting ym gespeeld hebben. Te vermoeden valt dus dat het echtpaar Van Damme-Blenckvliet een zeer aanzienlijk deel van het startver mogen van het weeshuis heeft geleverd. In het archief van het weeshuis zijn de eigendomsbewijzen van het complex aan het Klein Heiligland bewaard gebleven, een bundeltje stukken waar achterop staat: transportbrieven van het weeshuys selffs. Hieruit blijkt dat op 18 februari 1633 het eerste huis aan het Klein Heiligland werd overgedragen aan Michiel Slachregen en Dirck de Wael als opzieners van de ge mene armen van de Blok. Op 22 mei 1634 volgde het huis dat daar aan de noordzijde aan grensde. Volgens De Koning, schrijver van Tafereel der stadt Haerlem zijn de eerste wezen op 1 mei 1634 in het weeshuis gekomen. Een bevestiging hier van is in het archief niet te vinden. Zeker is wel dat het wees huis in 1635 functioneerde. In augustus 1635 worden Michiel Slachregen en Dirck de Wael vaders van het weeshuis ge noemd en vanaf dit jaar beginnen doopsgezinden ook het weeshuis in hun testamenten te bedenken. Over de eerste jaren van het weeshuis is niet veel bekend. Er is een kas- en notulenboek dat tot 1657 is bijgehouden, daaruit 13 "-1* f

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 15