De vormgeving van het exterieur kende zowel oude als nieuwe elementen. Het eenvoudige recht-toe-recht-aan karakter deed nog het meeste denken aan de blokachtige ontwerpen van Ver spoor en Muylaert, maar was nu veel 'gewichtlozer' en minder 'gewild' of 'geforceerd'. Zelf schreef Van Loghem in een toe lichting dat een vrolijke noot in de omgeving zou worden. Hij wilde het daartoe zo licht en doorzichtig mogelijk maken. Dat is hem gelukt. De rondlopende glasstroken en het grote glasop pervlak aan de zuidzijde waren in vroegere ontwerpen echter ook al aanwezig. Nieuw was de duidelijke vormgeving van de entree waarmee het gebouw een 'gezicht' heeft gekregen. Aanvankelijk zouden de belangrijkste onderdelen in gewa pend beton worden uitgevoerd. Zo ook de overkapping, die een 'parabolische' vorm had moeten krijgen. Om onduidelijke redenen is daarvan afgeweken en ontstond een flauw hellend zadeldak, steunend op een stalen constructie. Ook de kolom men werden in staal uitgevoerd. Het bouwvolume is ten op zichte van eerdere ontwerpen weer toegenomen. Er restte nog één probleem, namelijk dat van de hoogte van de schoorsteen. Op de ontwerpen stond een schoorsteen van circa 30 meter lengte aangegeven. Het college van b w ging echter niet akkoord met een dergelijke hoogte, waarom is niet be kend. In overleg met de Schoonheidscommissie en de archi tecten Verspoor en Muylaert werd de schoorsteen tot een 'ac ceptabele' hoogte van circa 16 meter teruggebracht. Op 5 december 1933 werd uiteindelijk de bouwvergunning afge geven. De totale bouwkosten bedroegen 237.430,-. In fe bruari 1934 werd gestart met de bouw van het Sportfondsen- bad en op 19 januari 1935 vond de feestelijke ingebruikname plaats. De N.v. Sportfondsenbad hield, toen het zwembad in gebruik werd genomen, de beschikking over het centrale, ovale perk, althans wat daar aan de zuidzijde van het nieuwe gebouw nog van over was. Aan die kant werd ook het omringende ijzeren hek uit 1895 gehandhaafd. In 1939 ging het toenmalige college van b w er toe over daar verandering in te brengen. In over leg met de n.v. Sportfondsenbad werd besloten het in gebruik zijnde terrein, dat door de N.v. van de gemeente werd gepacht, drastisch in te krimpen tot een tuin alleen rondom het zwem bad. Dat leverde een aanzienlijke vermindering van de pacht som op. Een welkome oplossing voor de N.v. Sportfondsen bad, die toen al problemen met de exploitatie kende. Het overblijvende stuk grond kreeg vanaf dat moment de bestem ming van openbaar park en werd onderdeel van het Frederiks- park. Het hek uit 1895 verkeerde toen in zo'n vervallen toe stand dat besloten werd dit af te breken. De onderdelen konden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 162