valt op te maken dat het weeshuis huizen bezat, regelmatig is er een post ontvangen huishuur. Giften in geld worden er ook verantwoord. In 1638 verenigde zich het volk van Lenaert Clock (ofwel de Friese en Hoogduitse gemeente) zich met de gemeente van de Vlaamse blok. Dit betekende dat er ook we zen, afkomstig uit deze gemeente in het weeshuis werden ge plaatst. De financiële toestand lijkt zorgeloos te zijn geweest, totdat er tweedracht in de gemeente ontstond, die zo hoog opliep dat de burgerlijke overheid erin gemengd werd. Er vormden zich twee groepen: de volgelingen van Isaac Snep, 1360 in getal, en die van Coenraet van Vollenhoven, 300 personen. In 1673 volgde de officiële scheiding, waarbij het vermaanhuis ver deeld werd in een noordelijk en een zuidelijk deel. Er werd eveneens een verdeling tot stand gebracht van het onroerend goed en het kapitaal naar evenredigheid van het aantal leden. Ook het aantal wezen werd zo verdeeld, en zo kreeg de groot ste partij, de volgelingen van Isaac Snep, 36 wezen én het weeshuis en de kleinste partij, de volgelingen van Van Vollen hoven, 12 wezen. Alvorens verder te gaan met de geschiedenis van dit weeshuis aan het Klein Heiligland, dat ook wel het Oude Weeshuis genoemd werd, zullen we nu eerst kijken wat er met de 12 andere wezen gebeurde. De volgelingen van Van Vollenhoven hadden zich al in 1672 verenigd met een andere doopsgezinde gemeente, namelijk de Waterlandse gemeente. Deze nieuwe Vlaamse en Waterlandse gemeente bouwde in 1683 een nieuw vermaanhuis in de Peu- zelaarsteeg, waar thans de Vereenigde Doopsgezinde Ge meente is gevestigd. Het oude vermaanhuis van de Waterland se gemeente, dat aan het Klein Heiligland bij de Vest lag, werd overbodig en kon tot weeshuis verbouwd worden. Dit wees huis aan de Vest heeft tot 1784 bestaan. In dat jaar werd het weer met het Oude Weeshuis samengevoegd. Ook in het weeshuis aan de Vest werd de ordre van Elisabeth Blenckvliet gevolgd, in het grootboek van dit weeshuis staat de ordre namelijk als eerste stuk afgeschreven. Geheel onaf hankelijk van de diakenen kon het weeshuis bij de Vest echter niet blijven, want er waren onvoldoende inkomsten. In 1694 werd echter voor het laatst een tekort aangezuiverd uit de dia- koniekas en werd het weeshuis weer geheel onafhankelijk zo als altijd de bedoeling geweest was. De beroemdste regent van dit weeshuis is Pieter Teyler van der Hulst. In zijn testament vermaakte hij jaarlijks aan het weeshuis bij de Vest 200,- om op zijn geboortedag, 25 maart, aan de kinderen een 'speeldag' (vrije dag) te geven en een verbeterde maaltijd. Deze traditie zou bij de vereniging van 1784 met het Oude Weeshuis op het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 16