redactie: Monumentenzorg Haarlem IR. W.B.J. POLMAN EN DRS. J.B. UITTENHOUT Alle foto's, tenzij anders Het monumentenjaar 1991 is voor Haarlem een druk en veel- vermeld, sector gemeen- zijdig jaar geweest, waarvan het niet doenl.jk is om alle feiten tewerken, afdeling bma, en feitjes in dit verslag te vermelden; evenals voorgaande jaren Jos Fielmich is wederom een selectie gemaakt om de verwerkte informatie zo uitgebreid mogelijk te laten zijn zonder de leesbaarheid uit het oog te verliezen. Om deze reden is dit verslag opgebouwd uit verschillende onderdelen en tot stand gekomen met mede werking van diverse personen, die afzonderlijk genoemd wor den bij de onderdelen. De lijst met een overzicht van restaura ties in 1991 werd door de heer ing. A.J. Kruijer samengesteld. Zoals in voorgaande jaarverslagen al is aangekondigd, is de zelfstandige afdeling Monumentenzorg, met de taken en sa menstelling zoals deze in 1956 werd gesticht, opgehouden te bestaan en in verschillende onderdelen ondergebracht bij de nieuwe afdeling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeolo gie van de Sector Gemeentewerken. De bescherming van de Stelling van Amsterdam, waarvan Haarlem met de verdedigingswerken in Spaarndam deel uit maakt, is procedureel opgestart met een kadastrale inventarisa tie en aanschrijving van de eigenaren en andere rechthebben den. Het is de bedoeling dat het geheel in de komende periode beschermd zal gaan worden als provinciaal monument, een keuze die zeer te verdedigen is vanwege de zeer belangnjke betekenis van het complex en het feit dat onderdelen daarvan in enkele tientallen gemeenten gelegen zijn. De tot stand koming van de toeristische fietsroute is gevierd met het onthullen van een ANWB-monumentenbord in Spaarn dam en een feestelijke bijeenkomst bij het Recreatieschap te Haarlemmerliede. Halverwege het jaar is door het provinciale M.i.p.-team een be gin gemaakt met de inventarisatie van het gemeentegebied van Haarlem in het kader van het Monumenten-Inventarisatie-Pro- ject (m.i.p.), dat landelijk in 1987 gestart is. Het bekend worden van de resultaten daarvan wordt in 1992 verwacht. Aan het bij eenbrengen van de benodigde gegevens is meegewerkt door 169

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 171