de toenmalig geldende maatstaven; de indeling van de gevel en de kap werden gewijzigd en het pand verkreeg het zijn ne- gentiende-eeuws karakter; in hoeverre de ingangspartij bij die gelegenheid gewijzigd werd of behouden werd valt nu niet meer na te gaan. Wel is bij deze verbouwing in 1989 de voor deur vernieuwd en is de onderdorpel - als gevolg van een ver hoging van het peil van de begane grondvloer - bijna 10 cm hoger gekomen. Het karakter en de indeling van de ingangs partij bleef echter gehandhaafd, waardoor toestemming hier voor kon worden verkregen. In tegenstelling tot wat de vrij beperkte redengevende om schrijving pand met lijstgevel, gedeeltelijk bepleisterd18e eeuw doet vermoeden, is het pand van grote betekenis. Het kwam reeds voor op de Voorlopige Lijst van Monumenten (de voorganger van de huidige Rijksmonumentenlijst) en is ver moedelijk in de aangegeven eeuw opgetrokken op de funda menten en de onderkeldering van een gedeelte van het middel eeuwse huis 'De Wildeman', dat de naamgever is geweest van de nabij gelegen Wildemansbrug. De huidige vorm heeft het gekregen bij de restauratie in 1968, waarbij onder meer de ra men in de achttiende eeuwse vorm zijn teruggebracht en de entree is hersteld. Bij deze ingrijpende verbouwing werd de dakkapel met de historisch ogende wangen geplaatst. Een kwart eeuw later was de bouwkundige toestand van de voorgevel zodanig dat wederom aan herstel moest worden ge dacht, zij het aanzienlijk minder ingrijpend dan indertijd. I Naast het vernieuwen van de goot werd aan de ramen het nodi ge herstelwerk verricht. Opmerkelijk is bij dit pand, dat in de eigendomssituatie al die jaren geen verandering is opgetreden; dit geeft aan dat de eige naresse hier naar tevredenheid woont, wat ook blijkt uit de uit straling van het pand. Zeer in het oog lopend was de restauratie van dit monument, gelegen op de hoek van de Barteljorisstraat en de Smedestraat. Het bijzondere van dit pand is dat het drie straatgevels bezit als gevolg van de bijzondere situering; de zijde van de Smede straat dateert vermoedelijk uit het einde van de zestiende eeuw, terwijl de klokgevel aan de Barteljorisstraatkant vermoedelijk deze vorm aan het einde van de zeventiende eeuw heeft gekre gen. Zoals bij meerdere Haarlemse panden het geval is ge weest is ook hier de negentiende eeuw niet onopgemerkt aan voorbijgegaan. Een winkelpui en een opmerkelijk erkertje op 173 BAKENESSERGRACHT 107 BARTELJORISSTRAAT I

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 175