Frederikspark 3-5, voorgevel. de hoek zijn daarvan onder meer het tastbaar resultaat hoewel de meningen daarover nogal verschillen, geeft het erkertje toch een heel speels uiterlijk en een eigen monumentaal karakter aan dit pand. Vooral aan de 'overhoekse' plaatsing kan origi naliteit niet ontzegd. De gevel aan de Smedestraat roept een zekere verwantschap op met de 'Waterland-architectuur' in plaatsen als Schermer hom, Edam en Monnikendam. Niet alleen het pand is vermeldenswaard, maar ook het feit dat de eigenaar en gebruiker, namelijk het juweliers- en familiebe drijf Driessen, dat zich hier in 1956 vanuit Leiden vestigde, al uit 1776 dateert. Het komt slechts zeer zelden voor, maar bij deze villa gebeur de het bij het opmaken van de Rijksmonumentenlijst: verwis seling met andere panden, te weten Baan 3 en 5 die onterecht de monumentenstatus kregen toebedeeld terwijl dit pand het misliep. De gemaakte vergissing was zeer begrijpelijk omdat de villa - weliswaar met de achterzijde - aan de Baan grenst en het huisnummer 3 en 5 draagt. Door het voornemen om ten behoeve van het Houtpleinprojekt een aantal panden te slopen, komt de monumentenstatus aan het licht en tevens het feit dat de beschrijving van de panden Baan 3 en 5, gepleisterde villa met vlak zadeldak; midden 19de eeuw geheel niet bij deze pan den paste. Inmiddels is de monument-status bij het rechtheb bende pand terecht gekomen en zijn de onbedoelde panden gesloopt om plaats te maken voor een pretentieus projekt, dat de nodige discussie heeft opgeleverd. Aanleiding om het pand op te nemen in dit overzicht zijn de 174 FREDERIKSPARK 3/5

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 176