(kruis)kozijnen en onderpui met luifel, die architect C.C. van Beaumont ontwierp naar analogie van zijn voorstel voor de drogisterij in de Kruisstraat 26. Ter herinnering van deze werk zaamheden is een gedenksteentje in de gevel aangebracht. Jammer dat toen het afzonderlijke poortje met een oeil de boeuf, die grote overeenkomst vertoont met eenzelfde situatie bij Nassaulaan 33, verdwenen is. In 1939 vestigde zich de heer G. Smid zich in het pand, die reeds vanaf 1926 op nummer 38 gevestigd was. De bestem ming van de begane grond veranderde in die van winkel in kunstnijverheidsartikelen, hetgeen tot de dag van vandaag voortduurt. In het begin van de jaren '60 heeft de luifel enige tijd ontbroken, maar op aandringen van onder meer de vereni ging Haerlem is deze in 1967 opnieuw aangebracht. In 1987 kwam de huidige eigenaresse, mevrouw A.H. Kuiper van Ommeren, in het bezit van het pand door overname van de hierboven genoemde winkel; een ingrijpende inwendige ver bouwing van het pand is in het verslagjaar gereed gekomen, waarbij onder meer de zolder onderdeel is gaan vormen van de woning op de verdieping door het aanbrengen van slaapka mers en een badkamer. In vergelijking met de situatie van voor 1932 is het vloeroppervlak van de winkel bijna verviervou digd. In het Jaarverslag van 1989 is melding gemaakt van de kleur rijke aantasting van het monument Gedempte Oudegracht 46, dat een algemene verontwaardiging losmaakte getuige de in gezonden stukken en telefonische reacties. Ook binnen het ge meentelijke apparaat heeft dit fenomeen, dat gelukkig uitzon derlijk is, de nodige aandacht gekregen; toch heeft het bijna twee jaar geduurd voordat dit monument weer een acceptabele kleur terugkreeg. In plaats van een donker bruine kleur, die de vele veranderin gen in de gevel enigszins maskeerde, is de gevel naturel ge worden, hetgeen wil zeggen de kleur van de schoongemaakte baksteen. De vraag kan worden gesteld of dit alles de moeite en de kos ten waard is geweest, maaar het antwoord kan slechts positief beantwoord worden, want het pand is van grote cultuurhisto rische waarde. De juiste bouwdatum van dit pand is moeilijk te achterhalen, maar zal in het begin van de zeventiende eeuw of wellicht daarvoor liggen. In ieder geval was het blijkens de Ver- pondingsregisters van 1628 en 1650 op naam gesteld van de erven Pieter Bicker. 177 GEDEMPTE OUDEGRACHT 46

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 179