naast figuren als Frans Hals en Kenau Simons Hasselaer, Rip- perda en Van Looy. Zo'n zaak is de firma AJ. van der Pigge, drogisterij, in de Gierstraat, die vandaag 100 jaar bestaat. Landelijke bekendheid verwierf de firma en het pand in 1929 met de vergeefse pogingen van Vroom en Dreesmann om ook dit pand (het laatste in het blok) aan te kopen om na sloop op genomen te worden in de bouwmassa van het geplande waren huis. De heer A.J.M. van Os wenste eenvoudigweg niet met zijn zeer grote buurman te onderhandelen en het resultaat hier van is in al de symboliek, die er in de loop der jaren aan toege dicht is, nog steeds als architectonisch fenomeen te bewonde ren. De geschiedenis van het bedrijf wordt uitgebreid beschreven in het Haarlems Dagblad van 10 mei 1989 ter gelegenheid van het 140-jarig bestaan van Van der Pigge. Een historisch onder zoek naar het pand gaat terug tot het jaar 1682, toen Andriaen Willemsz. Opmeer aan Willem Corsse van der Drift dit huis overdroeg. In 1741 verkochten de erfgenamen van Elisabeth van der Drift, weduwe van Willem Corse van der Drift, het pand aan Cornelis Kouwenhoven. Bij de veiling in 1782 wordt een volgende beschrijving van het pand gegeven: een schoon, sterk en weldoortimmerd huis en erve (zijnde van ouds vermaarde schoenmakerijvoorsien van een ruim voorhuis, waarachter een grote binnekamermet haard, bedsteede en kassen, vervolgens een achterkamer met haardsteede, voorts een luchtige plaats met alle vereischte commoditeiten, booven een ruime voorkamer, uitziende over de Botermarkt en langs de Oude Gracht tot aan de Raax, met een bedsteede, verder een achterkamer met haard en bedstee- de, hooger een doorgaande zolder, met een bedstede, waar- booven een vliering; onder deese huisinge een ruime luchtige kelder of werkplaats, uitkomende aan de straat, en voorts noch een kleine provisiekelder. Uit de stukken wordt niet duidelijk of deze veiling ook daadwerkelijk heeft plaatsgevonden; wel vond er ten overstaan van mr. Cornelis Baart, notaris, een overdracht plaats van de schoenmakerij aan Hendrik Kuppens, die het pand in combinatie met nog drie andere huizen ver kocht aan Geertje Sijmesdr. Ferdigaal. Voor deze weduwe gaat het om belegging van gelden, aangezien zij zelf in Noord- wijkerhout blijkt te wonen. In 1801 werd het pand door Hendrik van der Schoot aange kocht en na diens overlijden verwierf Antonie van der Pigge het bij een veiling, die in het logement den Gouden Leeuw, gelegen in de Zijlstraat, werd gehouden. Of de bekende Haar lemse blijspeldichter Pieter Langendijk werkelijk in dit pand is geboren op den 2$sten van Hooimaand des jaars 1682, is niet duidelijk.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 182