Het restant van het gymnasium, enkele klassen, werd in deze nieuwe instelling opgenomen. Dit restant groeide in de loop der tijd toch weer uit, want in februari 1879 bleek de beschik bare ruimte voor het gymnasium onvoldoende en was er spra ke van het aanbouwen van lokalen aan de hbs. Van den Arend kwam met een plan voor uitbreiding aan de zijde van de Stoof steeg, maar aankoop van een aantal percelen daar mislukte en er kwam een andere oplossing. Het gymnasium verhuisde in 1883 naar het schoolgebouw aan de noordzijde van het Prin senhof. Vanaf dat moment is de instelling alleen maar ge groeid. Geleidelijk werd het gehele gebouw in gebmik geno men en in 1922 vond nieuwbouw ter uitbreiding plaats in de noord-westhoek van het Prinsenhof. Het ontwerp werd gele verd door J.W.E. Buys, adjunct-architect bij Openbare Wer ken der gemeente Haarlem. Ook daarna volgden nog tal van verbouwingen en uitbreidingen. In de tachtiger jaren werd het gebouwencomplex wederom te krap. De keus was weg te gaan van het Prinsenhof naar nieuw bouw of een bestaand schoolgebouw elders in de stad of ruim te te vinden in de directe omgeving van het Prinsenhof. Omdat het gymnasium toch wel zeer gebonden is aan het oude stads hart is het verheugend dat er inmiddels weer ruimte kon wor den gevonden in het oude HBS-gebouw aan de overzijde dat na een tijd in gebruik te zijn geweest van de Dienst voor het beta lingsverkeer in 1988 leeg kwam te staan. De eerste impuls om dit, op de monumentenlijst staande, voormalige schoolgebouw te slopen en te vervangen door nieuwbouw stuitte op hevig verzet uit de bevolking. Ook de Vereniging Haerlem wierp zich volop in de strijd om het behoud. Spoedig kwam men tot inkeer dat behoud een betere oplossing was. Begin 1989 is een begin gemaakt om het complex te splitsen. De voormalige woonhuizen, die oorspronkelijk aan weerszij den bij het oude schoolgebouw waren gevoegd, werden ver zelfstandigd door het dichtmetselen van de doorgangen. In het oorspronkelijke plan voor nummer 24 werd een integrale in gebruikname van het monument voorzien met aan de achter zijde een gedeeltelijk inpandig gymnastieklokaal. Vanwege de woningbouwplannen op het achterliggende binnenterrein moest het plan gedeeltelijk gewijzigd worden; in plaats van een schoolgebouw rondom de oorspronkelijke binnenplaats is gekozen voor een u-vormige opzet waarbij de binnenplaats de functie van aula heeft gekregen. De verbouwing is in twee fasen uitgevoerd en de oplevering heeft op een tijdstip plaatsgevonden dat zo gepland was, dat de in gebruikname met ingang van het schooljaar 1991-1992 mo gelijk was.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 184