Naast de reeds genoemde aula, waarvoor de binnenplaats transparant overkapt is, zijn op de begane grond en verdieping, grotendeels in de oorspronkelijke leslokalen, de nieuwe theo rielokalen en docentenkamer ondergebracht. De ruimte voor de aula loopt door onder de eerste verdieping aan de rechterzij de van het gebouw, waar een podium is aangebracht; in de laatste fase is op de zolderetage een technieklokaal als achtste lokaal gemaakt, waarmee een lang bestaande wens bij het gymnasium werd verwezenlijkt. Herstel van de balustrades en hoofdaccenten als dakkapellen is achterwege gebleven vanwege het kostenaspect. Jammer ei genlijk, want nu het gebouw mist de oorspronkelijke allure. Voor het gymnasium betekent het een hele verbetering. Wat eeuwen geleden begon in een steeg groeide uit tot een vesti ging rondom een Prinselijk Hof. Onderzoek naar de geschiedenis van dit pand leverde als oudste vermelding een transportakte op uit 1652, waarbij dit huis vanwege Theunis Thomasz. aan Anthonij Govertsz. Ver- dingh, woonachtig in 's-Gravenhage, wordt overgedragen. Michiel van Sou, echtgenoot van de enige erfgename van Mar- gareta Verdingh, verkocht in 1685 het huis aan Daniel Eg- bertsz. Uit deze akte blijkt dat er een secreet op het achtererf was dat werd gedeeld met de eigenaresse van het belendend perceel, de weduwe van Jan de Venter. Met ruim 10% winst verkocht Daniel Egbertz. het huis binnen twee jaar aan Pieter de Hollander. Door vererving via zijn zuster Magteld kwam het pand in 1718 in handen van haar zoon Pieter de Weij, die het in 1721 aan Pieter Woortman verkocht. Van stadswege werd in 1733 door mr. Gerard van Otelaar en Simon Tetterode aangestelt tot sequestors over den persoon en goederen van Pieter Boudewijns Woortman het huis verkocht aan Willem Batelaan voor 165 car. guldens; dit bedrag is bijna een kwart van het bedrag dat in 1687 werd betaald! Bij de veiling in 1767 blijkt de waarde van het pand ruim schoots verdrievoudigd te zijn; ook wordt nu duidelijker hoe het pand is samengesteld: een huijs en erve, voorzien met een voorhuijs, binnenkeuken, kelder etc., voorkamer, zoldei en vliering. De koper was Jan van Dijk en de opdrachtgeefster tot deze veiling was Catharina Steenwijk, weduwe van Willem De nieuwe eigenaar overleed in 1779 en wederom werd het pand geveild; bij de beschrijving worden meer details van ge geven: een hegt, sterk en weldoortimmerd huijs en erve; voor sten van een voorhuijs, voorts een binnenvertrek met haard, 183 KOKSTRAAT 14

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 185