Hofje van Staats, voorgevel. HOFJE VAN STAATS (jansweg 39) (bijdrage A. Verlaan) Dit hofje is gesticht uit de nalatenschap van IJsbrand Staats, die in 1729 overleed. In 1730 werd aan de Jansweg een 28-tal erven aangekocht en nog in datzelfde jaar werd de eerste steen gelegd voor de bouw van een hofje met 30 woningen en een hoofdgebouw met regentenkamers. Het hofje werd bestemd voor bejaarde vrijsters of weduwen die een ouderdom bereikt hadden van omstreeks 50 jaar. Ze moesten in Haarlem geboren zijn ofwel daar tenminste tien jaar gewoond hebben. Uit de archieven van het hofje blijkt dat voor het onderhoud telkens voor een periode van tien jaar bestekken gemaakt, en dat het werk werd aanbesteed. De woningen zijn regelmatig gemoderniseerd en aan de eisen van de tijd aangepast. Bij de oorspronkelijke opzet waren het woningen met een plat tegrond van ca. 4,3 bij 4,3 meter met aan de hofzijde raam en een deur die direct in de kamer uitkwam. Tegen een zijwand bevond zich een hangschouw, waarbij het open vuur zowel voor de verwarming als voor het koken diende. De achterwand van de kamer werd ingenomen door een bedstedewand, met een kast aan een zijde, een bedstede met een turfkeldertje eron der in het midden en een deur voor de trap naar de zolder aan de andere zijde. De zolder was een onbeschoten ruimte met een raam aan de voorzijde in een gedeelde dakkapel; deze was wel geschikt voor het drogen van de was, maar niet voor bewo ning. Op het hofje bevinden zich in het midden van de lange 189

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 191