zijden pompruimtes waar grondwater en regenwater opge pompt konden worden en waar zich enkele gemeenschappelij ke privaten bevonden. Reeds in het begin van de negentiende eeuw zijn in de woningen entreeportalen aangebracht; in het begin van deze eeuw zijn hierin toiletten gemaakt en wel één toilet per twee (gespiegelde) woningen, met deuren naar beide woningen (een zogenaamd 'wisseltoilet'). Rond de jaren '40 zijn de kappen voorzien van kapbeschot en zijn de zolders in gebruik genomen als slaapkamers. De woningen aan de korte zijden zijn in de jaren '30 verbouwd en wel zodanig dat van drie woningen twee nieuwe woningen zijn gemaakt. De tussenliggende woning werd met een wand in tweeën gedeeld en als keuken ingericht; deze ingreep wordt nu betreurd. Bij het programma van eisen wordt uitgegaan van hedendaag se eisen van wooncomfort, zoals centrale verwarming, privé- sanitair met wastafel, douche, wasmachine-aansluiting en zo mogelijk een tweede toilet bij de slaapkamer op zolder. Van wege de monumentenstatus staat als doelstelling het behoud en herstel van de monumentale waarden van het hofje als ge heel, alsmede die van de interieurs, voorop. Bij dit laatste be hoort ook het herstel van de monumentale interieurs van de regentenkamers in het hoofdgebouw, met de oorspronkelijke velourbehangsels e.d. Zowel bij de voorbereiding als bij de uit voering zijn de bewoonsters betrokken geweest; de uitvoering is gesplitst in een aantal kleinere fasen, waarbij het mogelijk was om door het plaatsen van vier wisselwoningen op het bin nenterrein tijdens de gehele duur van de restauratie alle be woonsters op het hofje te laten blijven. Door de architect is naar aanleiding van kleuronderzoek in de woningen een zestal kleurstellingen voor het interieur van de woningen opgezet waaruit gekozen kon worden. In het plan is gekozen voor het gebruik van de 'restruimten' ten behoeve van het vergroten van de woningen, zoals de zolders boven de klopplaatsen en de voormalige werkplaats. teylers hofje (koudenhorn 64) (bijdrage van mevr. ir G. Bolt en de heer J.H. Smidt) Teylers Hofje is gebouwd op een terrein van de voormalige bierbrouwerij 'Het Hoefijzer', aangekocht in 1784. Architect was Leendert Viervant, die ook de Ovale Zaal voor het Teylers Museum heeft ontworpen. Het hofje werd in gebruik genomen in 1787 en feestelijk inge wijd op 25 maart 1790, de geboortedag van Pieter Teyler van der Hulst. De structuur van het hofje vertoont veel overeen komst met die van gelijksoortige instellingen. Het is van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 192