Gelukkig bood het Prins Bernhard Fonds een eenmalige gift aan, zodat het vermist houtwerk, zoals een rechter vleugel van de Mercuriusstaf en diverse bladmotieven konden worden aangevuld. Op een attiek zijn twee 75 cm. hoge gestileerde vermolmde Pijnappels (ook uit hout gesneden) vervangen. Dit snijwerk is uitgevoerd door restauratie-atelier Ebenist en beeldhouwer Kuypers, beide uit Amsterdam. Slechts twee aspecten van de gecompliceerde restauratie-op dracht zijn hier gekozen. Uiteraard zou over veel andere aspec ten kunnen worden gesproken, zoals de bestrijding van de zwamaantasting of de nieuwe tuinaanleg enzovoort. Dank zij de gezamenlijke inspanning van de Directeuren, de gemeente Haarlem, Monumentenzorg, Volkshuisvesting, aannemer Nieuwenhuizen en de architecten voldoet het complex weer aan hedendaagse wooneisen en verkeert Teylers hofje weer in een goede conditie. Kerkrestauraties Door de verschuiving, die zich het eerst bij vooral de kerkelij- (bijdrage ir W.B.J. Polman) ke gebouwen aftekent, namelijk naar planmatig gesubsidieerd onderhoud, zal het aantal restauraties op dit terrein naar ver wachting afnemen. Een restauratie, die door het ontbreken van overheidssubsidies over een groot aantal fasen moet worden uitgesmeerd, is die van de kathedrale basiliek Sint-Bavo. Op voorbeeldige wijze wordt bij dit kerkelijke gebouw gedemonstreerd wat met parti culier initiatief kan worden bereikt, want naast het bijeenbren gen van de benodigde gelden vanaf de jaren 70 door een spe ciaal daarvoor opgerichte stichting Kathedrale Basiliek Sint-Bavo worden ook het onderhoud van het gebouw en de culturele activiteiten, zoals de orgelconcerten en de openstel ling van het gebouw, geheel door vrijwilligers georganiseerd. De bedoeling is dat met het 1 oo-jarig bestaan van het gebouw in 1998 de kathedraal voltooid zal zijn. Het is overigens niet zo, dat er geen pogingen zijn gedaan om gelden voor het herstel van overheidswege te bemachten. Een overicht hiervan zou vele pagina's vergen. Volstaan wordt te vermelden dat al op 6 juli 1970 de eerste poging is gedaan, dat alle directeuren van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg tenminste eenmaal op bezoek zijn geweest maar dat men in verband met de beperkte middelen geen subsidie kon verlenen. Het bijzondere bij deze restauratie is, dat voor de herstelteke ningen teruggegrepen kon worden naar de ontwerptekeningen uit de bouwtijd, dat wil zeggen voor de kerk de negentiger ja ren in de vorige eeuw en voor de torens de jaren 1928—1930 van deze eeuw. 193

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 195