De monumentencommissie Een tweetal redenen deed het gemeentebestuur van Haarlem er Haarlem eind 1987 toe besluiten een gemeentelijke monumentencom- (bijdrage R. Fokker, missie in het leven te roepen. Enerzijds was dit de wens te ko- secretaris men tot een eigen monumentenlijst, waarbij met name de be- monumentencommissie) scherming van monumentale bebouwing uit de periode 1850-1940, de zogenoemde 'jongere bouwkunst' en roerende monumenten (zoals schepen, beelden e.d.) werd beoogd. An derzijds zou op grond van het bepaalde in de Monumentenwet 1988 bij instelling van een gemeentelijke monumentencom missie voor burgemeester en wethouders de mogelijkheid ont staan op aanvragen om vergunning voor het wijzigen en slo pen van rijksmonumenten te beslissen, een bevoegdheid die tot op dat moment bij de Minister van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur berustte. De Monumentencommissie Haarlem bestaat uit een achttal niet ambtelijke deskundigen op het gebied van de monumen tenzorg. De commissie adviseert burgemeester en wethouders gevraagd en ongevraagd over zaken die de toepassing van de Monumentenwet 1988 en de - gemeentelijke - Monumenten verordening 1989 betreffen. De commissie dient zich in ver band daarmee niet alleen uit te spreken over beschermde (of te beschermen) rijksmonumenten, maar is in voorkomende ge vallen ook betrokken bij ontwikkelingen die het beschermde stadsgezicht raken. Het leeuwedeel van de activiteiten van de commissie betreft de voordracht van panden voor gemeentelij ke bescherming, terwijl de door haar ingestelde 'kleine com missie' zich voornamelijk buigt over aanvragen om vergun ning voor het wijzigen van beschermde monumenten. De commissie wordt ondersteund door medewerkers van de afde ling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeologie van de Sector Gemeentewerken. Mede naar aanleiding van de adviezen van de Monumenten commissie Haarlem werden tot en met 1991 een 66-tal pan den, alsmede drie tjalken op de gemeentelijke monumenten lijst geplaatst. Overzicht gemeentelijke Onderstaand volgt een overzicht van alle tot eind 1991 op de monumenten gemeentelijke monumentenlijst geplaatste objecten. Volstaan (bijdrage wordt met het weergeven van informatie betreffende geschie- drs. J.B. Uittenhout) denis en bijzondere kenmerken en karakteristieke onderdelen. Onderstaande gegevens zijn ontleend aan de adviezen ten be hoeve van de gemeentelijke monumentencommissie ter advi sering aan het college van b w. burgwal 69 Dit schoolgebouw werd in 1894, in de stijl van de neo-Hol- 194

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 196