landse Renaissance, gebouwd naar ontwerp van de Haarlemse architecten S. Roog en Jb. van den Ban als Bewaarschool der Nederlands Hervormde Gemeente. De Jaarsteen in de gevel top vermeldt de bouwdatum; Anno 1894. Tot 1973 behield het de functie als school, thans wordt er gewoond. In het oog vallend is de sterke asymmetrie van de architectuur. Het hogere deel van twee bouwlagen en een zolder heeft een risalerend gedeelte met de trapgevel en vormt het hoofdaccent. De begane grond met de ingangspartij is het rijkst behandeld en heeft allure. In dit deel waren oorspronkelijk de dienstver trekken. De eigenlijke schoollokalen, vier in totaal, zijn om het hoofdgebouw gegroepeerd, bestaan uit één bouwlaag en kap en hebben hoge ramen, noodzakelijk voor de lichttoetreding in de lokalen. Het neemt een bijzondere plaats in in de ontwikkeling van schoolgebouwen en is vanuit stedebouwkundig oogpunt een markant herkenningspunt aan dit gedeelte van de Burgwal. Dit inpandig gelegen huis is sinds het einde van de zestiende eeuw aanwezig in een doodlopend steegje of, zoals vroeger werd gezegd, een poort. Deze poort is mogelijk nog van oude re datum. In 1576 brandde een groot gedeelte van de Haarlem se binnenstad af. Ook de bebouwing op de hoek van de Grote Houtstraat en (Gedempte) Oude Gracht ontkwam niet aan deze ramp. Het inpandige huis kan dus op z'n vroegst aan het eind van de zestiende eeuw zijn ontstaan. Vanaf 1655 is de geschiedenis ervan min of meer bekend. Toen kocht ene Gernt de Zanger, die wel zo heette maar niet dat beroep uitoefende, het huis. Naar hem werd de poort 'Zangerspoort genoemd. Niet altijd ontleende deze poort de naam aan de bewoners of eigenaren van dit huis. In latere tijd heette de poort 'Bikke- lispoort', vernoemd naar een eigenaar van een ander huis in de omgeving. Deze 'Bickelerspoort', zoals die later is gaan heten, gaf in de zestiende eeuw verbinding tussen (Gedempte) Oude Gracht en Peuzelaarsteeg. Naast het huis was een tweede poort, die in verbinding stond met de Grote Houtstraat. Dit ge deelte is later in onbruik geraakt en werd ten dele bij het huis gevoegd en nog later overbouwd. Dat verklaart de asymmetrie van de voorgevel. Een aantal pogingen om het huis op de rijks monumentenlijst geplaatst te krijgen mislukte. Wellicht dank zij de verscholen ligging bleef het onopgemerkt en gebeurden er geen verschrikkelijke dingen mee. Nu heeft het gemeentelij ke bescherming en in 1988 werd het gerestaureerd (zie Haer- lem Jaarboek 1989, pag. 188-190). Het huis heeft een twee bouwlagen en een zolderverdieping. 195 GEDEMPTE OUDE GRACHT 77

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 197