Aan de poortzijde is een trapgevel en de achtergevel wordt ge vormd door een zogenaamde tuitgevel. De trapgevel is a-sym- metrisch vanwege de overbouwde poort. De belangrijkste re denen tot opname op de gemeentelijke monumentenlijst waren de ouderdom van het huis zelf en de unieke inpandig gelegen situering. Het huis dateert in de kern uit de late zestiende eeuw of begin zeventiende eeuw. Althans het metselwerk van achter- en zij gevel en de eikehouten balklagen het interieur doen een der gelijk tijdstip van ontstaan vermoeden. Het huis heeft een rechthoekig grondplan, telt twee bouwlagen en een zolderver dieping en is gedekt door een zadeldak voorzien van dakpan nen volgens oud-hollands model. De klokgevel dateert ver moedelijk uit omstreeks de eerste helft van de achttiende eeuw. De voorgevel zal omstreeks het tweede kwart van de achttien de eeuw zijn gebouwd, bij welke verbouwing de kapconstruc tie, de vloerdelen en vensterindelingen van voor- en achterge vel tevens werden gemoderniseerd. De geveltop is afgedekt door een rollaag en beëindigd door een eenvoudige rechte kroonlijst. De schouders zijn voorzien van een natuurstenen dekplaat, waarop een sierlijk gevormde voluut met acanthus bladversiering. De vensters ter hoogte van de verdieping zijn qua indeling uit omstreeks 1800. Oorspronkelijk was de wis seldorpel in het midden. De indeling van het zoldervenster is niet correct en samengesteld uit onderdelen van elders. Boven het zoldervenster is een dichtgezette cirkelvormige opening met rondlopende rollaag. Aan het eind van de negentiende eeuw zal het huis van een nieuwe pui zijn voorzien en is de indeling van het interieur opnieuw aangepast. De achtergevel is een tuitgevel. Het type klokgevel komt - naast Hagestraat nr. 29 - verder in deze straat niet (meer) voor en is een restant van bebouwing uit de achttiende eeuw aan de belangrijkste oost-westverbinding in het Burgwalgebied. Ook in het overige binnengebied van de Burgwalbuurt is het een weinig voorkomend geveltype. Het is een vroeg voorbeeld van een klokgevel, hetgeen door het met- selverband met klezoren wordt bevestigd. Samen met de klok gevel ter hoogte van nr. 29 vormt het een markante onderbre king in een overwegend laat negentiende-eeuwse gevelwand. Dit woonhuis dateert in de kern uit de vijftiende of zestiende eeuw, heeft twee bouwlagen en een zolderverdieping en nu HAGESTRAAT 23 JANSSTRAAT 68

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 198