een lijstgevel als voorgevel. Voor- en achtergevel zijn oor spronkelijk anders van vorm geweest. In het interieur zijn, in het opgaand metselwerk van de zijmuren, restanten van een houtskeletbouw. Mogelijk had het huis in de zeventiende eeuw aan de voorzijde een trapgevel en als achtergevel een tuitgevel. Omstreeks 1800 werd het huis verbouwd en ontstond het hui dige aanzien. De geveltoppen verdwenen en de kapvorm werd gewijzigd in die van een schilddak. De voorgevel kreeg een vroeg negentiende-eeuws aanzien, onder andere door de goot- lijst, deuromlijsting en vensterindelingen. Deze gevel werd van sierpleisterwerk in quasi-steenmotief voorzien. Dat kan omstreeks 1900 gebeurd zijn, maar is mogelijk ook van oudere datum. Dergelijk pleisterwerk komt in Haarlem niet veel meer voor. Het pand is van betekenis voor het straatbeeld ter plaatse en heeft voldoende monumentale allure om ondersteuning te bieden aan de omringende architectuur. Met name wordt daar bij gedoeld op de aansluiting bij de panden Jansweg nrs. 64 en 66. Herstel vond plaats in 1989, waarbij het stucwerk van de voorgevel zorgvuldig hersteld werd. jansweg 2-4-6 Vanaf omstreeks i860 werden de Bolwerken gaandeweg be bouwd, op de voormalige Bolwerken villa's en aan de zuidzij de, tegen de spoorlijn, aaneengesloten bebouwing. Deze woonhuizen hadden een lagere huurwaarde maar werden, evenals de villa's, voor de gegoede burger gebouwd. Het toen malige gemeentebestuur hoopte erop dat, door het stimuleren van de bouw van dergelijke woningen, welgestelde burgers zich in Haarlem zouden vestigen. De woonhuizen Jansweg 2- 4—6 werden in 1864 gebouwd in opdracht van A.M. Toepoel, steenhouwer van beroep en werkzaam in Haarlem. In eerste instantie diende Toepoel een plan in voor zes 'burgerwonin gen' onder één kap op deze plaats. Dit verzoek werd afgewe zen daar het plan niet voldeed aan de toen heersende opvattin gen. Daaropvolgend werd door hem een plan ingediend voor vier woningen onder één dak met huurwaarden die bijna het dubbele waren van de huizen van het eerst ingediende plan. Dit tweede ontwerp werd goedgekeurd en uitgevoerd. Het grondplan is langwerpig van opzet en het bouwblok heeft twee bouwlagen en een zolder. Het gevelfront aan de Jansweg is symmetrisch van opzet. De middelste twee woningen risale- ren. Op enkele punten is de architectuur in de loop der tijd ge wijzigd. Een attiek sierde het risalerende middengedeelte, de bovenlichten waren versierd met een gietijzeren 'levensboom' en de indeling van de vensters was anders. De hoofdvorm ver keert nog in de oorspronkelijke staat. De bouwstijl is neo-clas- 197

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 199