sicistisch. De gevelcompositie is helder en goed van verhou dingen. Het bouwblok staat in goede relatie tot het negentien- de-eeuwse karakter van de Bolwerken en vormt, door de situe ring, een markante afsluiting of begin van de Jansweg. KAMPERSINGEL 64-66-68 Deze woonhuizen zijn omstreeks 1900 ontstaan. Nr. 64 werd in 1900 gebouwd voor en naar ontwerp van A. Jonker. In de pui is een eerste steen in de vorm van een brievenbus met de volgende tekst: Deze steen gelegd door Jan A. Jonker azn, oud 3 jaar, 11 juli 1900. De rode verblendsteen waarin de gevel is opgetrokken is karakteristiek voor de tijd van ontstaan. Het huis heeft een lage begane grond waar zich ook de ingang be vindt. De verdiepingen daarboven zijn aanzienlijk hoger en voornamer, hetgeen nog eens geaccentueerd wordt door de aanwezigheid van een erker. De gevel wordt beëindigd door een geveltop in de vorm van een steekkap tegen het terugwij kend dakschild. Recent is de voorgevel geschilderd en opge knapt. De huizen, nrs. 66 en 68 werden in 1899 gebouwd voor en mogelijk naar ontwerp van de Gebr. Fruijtier als woonhuizen met afzonderlijk opgaande bovenwoningen. Beide woningen zijn identiek en niet aan elkaar gespiegeld. Opvallende ele menten vormen de souterrains, de balkons op sierlijk vormge geven consoles, een opvallend hoog, open trapportaal aan de rechterzijde en de grote verdiepingshoogte. De eerste verdie ping, de bel-etage, is via een trap in het portaal bereikbaar. De verdiepingen worden beëindigd door een doorlopende kroon lijst. De Mansart-kappen zijn aan de straatzijde voorzien van een monumentale dakkapel. De drie huizen zijn van betekenis vanwege hun statig voorko men en mede daardoor vormen ze een goede en markante visu ele afsluiting van de zuidzijde van de Turfmarkt. KLEIN HEILIGLAND 48 Huis met lijstgevel dat oorspronkelijk slechts bestond uit bega ne grond en kap (zoals bij het hoekpand nr. 44 nog altijd het geval is). Het huidige aanzien is tijdens de eerste helft van de negentiende eeuw tot stand gekomen. De indeling van de ven sters ter hoogte van de verdieping dateert uit die bouwperiode. Het pand is drie vensterassen breed en wordt aan de bovenzij de beëindigd door een eenvoudig geprofileerde kroonlijst. De belendingen dateren eveneens uit de negentiende eeuw. Het pand vormt een harmonische visuele afsluiting aan de westzij de van de Ravelingsteeg.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 200