Dit huis is in 1989 gerestaureerd en naar aanleiding daarvan uitgebreid beschreven in het Haerlem Jaarboek 19^9- Pa8- jgg_i97. Op deze plaats wordt dan ook slechts volstaan met vermelding daarvan. Dit kleine, maar statige blok met drie herenhuizen is vermoe delijk naar ontwerp van de architect F.J. Pannekoek gebouwd omstreeks 1875. Stilistisch vormt het één geheel met de woon huizen in het Ripperdapark, waarvoor Pannekoek ook een aan tal ontwerpen leverde (zie daar). Details en gevelconcepties zijn zelfs identiek. Ook hier is sprake van een classicistisch- symmetrische opbouw en eclecticistische detaillering en orna mentiek. De drie woonhuizen hebben twee bouwlagen en een zolder en zijn onder een enkelvoudig gebroken Mansardedak samenge voegd. De twee hoekpanden zijn elk drie vensterassen breed. De nadruk ligt op het vijf vensterassen brede middenpand. Dit huis heeft een achttiende-eeuws karakter, zoals de pilasters op de scheiding van de belendende percelen en het risalerende middengedeelte met balkon. Daarentegen zijn de huurpanden gotiserend in de details. Dergelijke vermenging van stijlele menten zijn kenmerkend voor het eclecticisme aan het eind van de negentiende eeuw. De details en ornamentiek zijn uit gevoerd in pleisterwerk en terra cotta. De gevels zijn in schoon metselwerk uitgevoerd. Van belang is de directe samenhang met het Ripperdapark, de vrijwel oorspronkelijke staat en de aansluiting in maat en materiaal aan het overwegend negen- tiende-eeuwse karakter van dit deel van Haarlem. ripperdapark io t/m 30 en 9 t/m 45 Over de bouwgeschiedenis van dit park is een uitgebreid arti kel verschenen in het Bulletin van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, jaargang 81 afl. 1, 1982. Op deze plaats wordt dan ook volstaan met weergave van de belang rijkste feiten. Het huidige Ripperdapark maakte vroeger deel uit van de gronden die door de gemeente Haarlem vanaf 1834 in erfpacht waren uitgegeven aan de eigenaren van de fabriek 'De Phoenix'. In 1869 werd besloten een deel van dat terrein geschikt te maken voor woningen, als een soort tegenhanger van het Kenaupark. Door J.E. van den Arend, toen stadsarchi tect, werd een plan opgesteld. Tussen 1871 en 1875 werd het park bebouwd. Zo verrezen, naar Engels voorbeeld, rondom een centraal gelegen plantsoen enkele - in aantal woningen verschillende aaneengesloten bouwblokken en twee vrij- 199 NASSAULAAN 12 PARKLAAN 99 t/m IO3

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 201