behoort met de landhuizen Scheltemakade i en Crayenester- laan 13 (sinds 1984 officieel rijksmonument) tot de bijzondere produkten van deze Haarlemse architect. spaarne 48 Naar ontwerp van de Haarlemse architect Jb. van den Ban werd dit huis in 1900 verbouwd voor de 'Algemeene Noord- Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering'. De werk zaamheden betroffen voornamelijk het bouwen van een nieu we voorgevel. De gevel is gepleisterd en qua stijl onder te brengen in de groep van de Jugendstil, een in Haarlem weinig voorkomende bouwstijl. Het achterliggende huis met drie bouwlagen en een zolder is van ouder datum. Opvallende ele menten in het gevelvlak is de gave hardstenen pui, de hal daar in met tegeltableaus afkomstig van de tegelbakkerij 'De Distel' en de tegeltableaus die de bouwdatum en de oorspron- keljke bedrijfsnaam vermelden. De gevel, een tuitgevel, is asymmetrisch ingedeeld. Boven de ingang is een smalle, risa- lerende travee van één vensteras breed. Aan de onderzijde daarvan zijn twee gebeeldhouwde mannenkoppen. In 1988 is de gevel hersteld, waarbij het tegelwerk weer in het zicht is gebracht. spaarne 50 Dit woonhuis met praktijkruimte is in 1891 in eclectische stijl, naar ontwerp van architect G.M. Möller gebouwd. Het huis heeft in too jaar weinig veranderingen ondergaan. In 1946 vond een inwendige verbouwing plaats, de voorgevel verkeert nog in de oorspronkelijke staat. Het huis telt drie bouwlagen en een zolder. De gevel is asymmetrisch ingedeeld waarbij het gedeelte waarin de twee linker vensterassen zich bevinden en dat aan de bovenzijde beëindigd wordt door een geveltop het hoofdaccent vormt. De rechter vensteras wordt, boven de gootlijst, beëindigd door een dakkapel met afgeschuinde hoe ken en een naaldspitsje. De begane grond, de praktijkruimte, is laag gehouden. Daaren tegen is de verdiepingshoogte daarboven opvallend hoog. Deze hiërarchie laat zich ook in de ornamentiek duidelijk afle zen. De begane grond, het basement van de gevel, is sober ge houden. Het metselwerk is als bossagewerk uitgevoerd. De eerste verdieping is het rijkst gedecoreerd. In het hoofdgestel zijn vijf consoles met vrouwenkopjes die vijf halfronde pilas ters in de Ionische orde dragen. Op de tweede verdieping zijn dit pilasters. Het gevelvlak vertoont een overvloed aan natuur stenen onderdelen. In 1990 werd de kap hersteld en de voorge vel gerestaureerd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 204