De gaafheid van de voorgevel, de oorspronkelijke eclectische architectuur en de situering aan het Spaarne als onderdeel van een belangrijke gevelwand maken het huis bijzonder. Dit huis is in 1989 gerestaureerd en naar aanleiding daarvan beschreven in het Haerlem Jaarboek 19^9> PaS- I99—20°- OP deze plaats wordt dan ook slechts volstaan met vermelding daarvan. Deze dubbele villa tegenover de Kruisweg staat op de rijksmo numentenlijst omschreven als: Chaletachtige grote villa, mid den 19de eeuw. Het huis werd, als twee huizen onder één kap gebouwd in 1864/65 naar ontwerp van architect A. van der Linden. Opdracht daartoe gaf jhr. mr. A.V. Teding van Berk hout, directeur van de Haarlemsche Brandverzekering Maat schappij. In 1885 liet P.C. André de la Porte op de noordooste lijke hoek een achtkantige toren bouwen. Wie het ontwerp daarvoor leverde is niet bekend. Het huis heeft enkele vertrek ken waarvan de interieurafwerking origineel is. Aangezien de redengevende omschrijving van de rijksmonumentenlijst geen bijzonderheden vermeldt, was dat aanleiding om expliciet en kele interieuronderdelen op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen, zoals een stijlkamer in neo-Renaissance, een toren kamer in Art Nouveau-stijl en een salon met eveneens Art Nouveau kenmerken. Wegens de verkantorisering van vele negentiende-eeuwse villa's en huizen hebben dikwijls de au thentieke interieurs het moeten ontgelden. Dit interieur is ge lukkig grotendeels bewaard gebleven en daardoor uniek. In 1707—1715 wordt op deze plaats een stal vermeld die blijk baar hoort bij het ernaast - ten zuiden - gelegen huis aan de Kleine of Haarlemmersluis. Dit huis althans, in die tijd bekend als de 'Herberg 't Scheepje', wordt in 1782 verkocht en in de transportakte wordt de stal mee overgedragen. In 1794 wordt de stal vermeld als onderpand van een schuld aan een geld schieter woonachtig in Heemstede. De grond was altijd in ei gendom van de gemeente Haarlem. Aan de zuidgevel is het enig bewaard gebleven oorspronkelijk geëmailleerde straatnaambordje met de oorspronkelijke oude spelling van de straatnaam. Het complexje heeft een rechthoekig grondvlak, bestaande uit een beganegrond verdieping en zolderverdieping, onder één doorgaande kap van het zogenaamde 'Mansart-type'. Het SPRUITENBOSSTRAAT 14 STATEN BOLWERK 5 VISSERSTRAAT 2-4-6 SPAARNDAM 203

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 205