Mansardedak is aan de zijde van de dijk afgesloten met een zogenaamde windveer en waterbord. Het topje wordt gesierd door een huisteken, een karakteristiek onderdeel passend in het dorpskarakter van Spaarndam. Het complexje staat haaks op het Visserseinde en ligt - net als de belendende panden - ge deeltelijk achter de dijk verscholen. Dit deel van Spaarndam kenmerkt zich door de aanwezigheid van de Kleine of Haar lemmersluis (nu gedempt) en de bebouwing van zeer landelij ke aard. Over het algemeen zijn de huizen aan deze zijde van de dijk gepleisterd, wit geschilderd en is het landelijke karakter overheersend. Alle panden zijn met de voorgevel op de dijk georiënteerd. hoeve' Het oudst tot nu toe bekende gegeven gaat terug tot 1843. Dan overlijdt Dignem Stokman, landbouwer van beroep. In zijn nalatenschap wordt een huis en erf vermeld onder Sectie b nr. 74, het huidige Vijfhuizen 6. In de kadastrale legger uit 1865 staat dit 'huis en erf' gesteld op de namen van de kinderen Stokman. Eén van deze kinderen draagt de naam Nicolaas. Waarschijnlijk blijft de boerderij voor lange tijd in eigendom van de familie Stokman. Omstreeks 1930 blijkt de boerderij in bezit te zin van de r.k. Parochie van de H. Augustinus te Vijf huizen. Opmerkelijk is dat twee leden van het kerkbestuur uit die tijd de naam Stokman dragen. Eén van die twee heet Nico laas. Waarschijnlijk heeft de familie Stokman ergens tijdens het eerste kwart van de twintigste eeuw het bezit overgedragen aan de parochie. Deze parochie stoot het bezit weer af in 1937 en verkoopt de boerderij aan de familie Van der Hulst. Er is dan sprake van de 'Nicolaashoeve'. Vermoedelijk heeft de zoon Nicolaas Stokman omstreeks het midden van de vorige eeuw zijn naam aan de boerderij verbonden en is dat zo geble ven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog liep de boerderij schade op toen de omringende weilanden door de Duitsers geïnun deerd werden. Later zijn boerderij en bijhorende gronden ei gendom geworden van de gemeente Haarlem. De boerderij bestaat uit een hoofdhuis van drie bouwlagen haaks op de weg, met, haaks daarop staande en evenwijdig aan de weg, een woongedeelte van twee bouwlagen. Beide onder delen zijn gedekt met een zadeldak dat voorzien is van dakpan nen volgend oud-hollands model. Het bedrijfsgedeelte achter het hoofdhuis is verbreed waartoe de kap over dat deel ver hoogd werd. Het woongedeelte onderscheidt zich van het be drijfsgedeelte door de afwisseling in venstertypen, versierende windveren en op elke top een huisteken. Verder zijn de vrij- VIJFHUIZEN 6, BOERDERIJCOMPLEX VOORMALIGE 'NICOLAAS-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 206