staande schuur achter de boerderij en de hooiberg van beteke- nis. Het boerderijcomplex verkeert nog grotendeels in de oor spronkelijke staat, maar is wel sterk vervallen. Het vormt een gaaf restant uit het agrarisch verleden van dit deel van Haar lem. Ten westen van dit restant agrarisch gebied is een recrea tiegebied in wording. De aansluitende restanten van de voor malige Poelpolder ten oosten en noord-oosten worden als blijvend groengebied beschouwd. Het (herstelde) boerderij- complex en het gebied waarin het aanwezig is kan een uniek overgangsgebied vormen tussen de Ringvaart en de verstede lijking van Schalkwijk. Volgens een eerste steen, die ooit in de voorgevel aanwezig was maar nu is verdwenen, is deze boerderij gebouwd in 1883. De oorspronkelijke indeling van het hoofdhuis is nog groten deels bewaard gebleven, zoals kamerschikking, gang en, op zolder, de bedsteden. De vensters zijn voorzien van zogenaam de T-ramen. In 1895 werd een wagenschuur bijgebouwd. Op vallend daaraan zijn de versierde windveren aan voor- en ach terzijde. De Zomervaart komt al voor op de kaart van Van Deventer uit ca. 1550. Op de diverse kaarten uit de zeventiende eeuw is te zien dat dit gebied gelijdelijk aan in cultuur is gebracht. Talrij ke boerderijen en dergelijke zijn te onderscheiden. Tot aan het eind van de negentiende eeuw heeft dit gebied de agrarische functie behouden. Deze boerderij vormt daarvan één der laat ste restanten. Ook het terrein er omheen heeft nog de oorspron kelijke hoogte. Dat is goed te zien aan de erlangs lopende weg langs de Zomervaart die in de loop der tijd gelijdelijk steeds meer verhoogd is. Het oorspronkelijke karakter van de boerde rij en de originele verkaveling van het direct omringende grondgebied vormen de doorslaggevende argumenten. Deze boerderij dateert uit 1871. Het complex bestaat uit een woonhuis met, haaks daarop, een stalgedeelte. In 1906 werd dit, toen houten, stalgedeelte door brand verwoest. De her bouw vond plaats in steen en werd voorzien van een doorlo pende Mansardedak. Het complex is nog steeds in gebruik als agrarisch bedrijf. In de stal staan 's winters de koeien en het hooi wordt op de zolder daarboven opgeslagen. Behoudens een splitsing in het woongedeelte is dit onderdeel nog oor spronkelijk. Dezelfde argumenten voor bescherming gelden als bij de belendende boerderij Zomervaart nr. 90. ZOMERVAART 90 ZOMERVAART 110 205

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 207