een voorbeeld van dergelijke symbolische architectuur, name lijk 'De Oliephant' die aan de Zijlweg nr. 192 werd gebouwd voor de familie Droste naar ontwerp van architect A.M.J. Se- venhuijsen. Deze villa is jammer genoeg enige tijd geleden af gebroken. Door plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst blijft 'Voor Anker' op z'n plaats. zijlweg 1 Op de hoek van de Zijlweg en de Kinderhuissingel werd in 1923 het nieuwe gebouw van de sociëteit 'Vereeniging' geo pend. Aan deze gebeurtenis herinnert nog een gedenksteen, die bij de ingangspartij in de voorgevel aanwezig is. Het gebouw heeft een begane grond, waar zich oorspronkelijk de dienst ruimten en een kegelbaan bevonden. Daarboven is de zoge naamde hoofdverdieping, waar zich activiteiten afspeelden als conversatie, lezen en biljart, de ontmoetingsruimte dus. Daar boven is een zolderverdieping. Tegenwoordig is alleen de ver dieping als sociëteit in gebruik. In het oostelijk gedeelte van de begane grond is een bekende Haarlemse boekhandel gevestigd en daarachter een eveneens bekende Haarlemse uitgeverij. Wat aan het exterieur direct opvalt is de fors uitgevoerde bal konpartij, waarvan de consoles zijn vervaardigd van Saksisch graniet. Niet minder opvallend is de asymmetrie in het voorge velvlak. Het laatste is ontstaan door de gevelsprong aan de oostzijde in de vorm van een uitgebouwde erker of 'bay-win- dow'. De hoofdverdieping is zes meter hoog en met de langge rekte vensters zeer dominant aanwezig. De bouwstijl van het gebouw is niet makkelijk te definiëren. Invloeden van Berlage en de Art Deco zijn aantoonbaar, maar ook die van classicisme en traditionalisme. Het interieur is nog vrijwel geheel uit de bouwtijd aanwezig. Het gebouw neemt vanwege de vrijwel oorspronkelijke staat een belangrijke plaats in in het nog aan wezige oeuvre van architect Van den Ban. De markante lig ging aan het begin van de Zijlweg heeft een extra, stedebouw- kundige, waarde. Schepen Het gemeentebestuur van Haarlem heeft enkele jaren geleden de mogelijkheid geopend om roerende monumenten op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen. Men had daarmee onder meer de bescherming van historische schepen op het oog. Inmiddels zijn drie schepen, Animo, Dageraad en Op Hoop van Zegen, op de lijst geplaatst, terwijl aanvragen voor zes andere schepen werden afgewezen. De gemeentelijke mo numentencommissie heeft zich inzake de advisering van sche pen laten bijstaan door een 'schouwcommissie'. 208

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 210