Dit stalen zeilschip is als Groninger tjalk voor de binnenvaart in 1899 gebouwd op de werf Vierverlaten. Oorspronkelijk had het schip een lengte van 23 meter. Tijdens de oorlog liep het schip schade op en werd het onttakeld. Na de oorlog werd het verlengd tot 41 meter en als motorschip gebruikt. In 1978 werd het in deplorabele staat verkocht, ingekort tot 25 meter en als zeilend woonschip gerestaureerd. Het schip is als een Groninger Oostzeetjalk gebouwd in 1896 te Martensbroek, vermoedelijk bij de Firma Verstockt. Het heeft als zeilend vrachtschip dienst gedaan van 1896 tot 1945 en van 1947 tot 1959, naar alle waarschijnlijkheid onder de naam 'Confiance'. Omstreeks 1975 deed het geen dienst meer als schip en werd het als clubhuis van het Leger des Heils in Gouda gebruikt onder de naam 'Elizabeth Booth'. De huidige eigenaar kocht het in 1983 en startte een restauratieplan. De opzet daarbij was een zo authentiek mogelijk zeilend bedrijfs- vaartuig in ere te herstellen. Qua voorkomen is het schip in vrijwel originele staat, verte genwoordigt het een type dat Haarlem in vroeger tijd regelma tig placht aan te doen en is de huidige herkenbaarheid zeer goed. Het stalen schip is een Groninger tjalk, gebouwd in 1897 op de werf 't Sant in Delfzijl. Het verkeert grotendeels in de originele staat. Tussen 1880 en 1950 was dit tjalktype in de landelijke vaart in heel Nederland te zien en dus ook regelmatig in Haar lem. Het schip is weinig gemoderniseerd, de dek-layout is ta melijk authentiek, vormen en maten zijn vrijwel oorspronke lijk en veel detail zijn uit de bouwtijd. Als voorbeeld van een tjalk-met-roef tamelijk exemplarisch. Op de huidige ligplaats vormt het schip een duidelijk toegevoegde waarde aan het stadsbeeld. ANIMO DAGERAAD OP HOOP VAN ZEGEN 209

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 211