DRS. PETER E.M. HAMMANN SECRETARIS Vereniging 'Haerlem' Inleiding Het bestuur van de Vereniging 'Haerlem' kijkt enigszins met gemengde gevoelens terug op het afgelopen jaar. Enerzijds zijn we trots op het behalen van de negentig-jarige leeftijd, an derzijds hebben we nu en dan het gevoel niet adequaat genoeg op te kunnen treden. Het bijhouden van het ledenbestand en het administratief verwerken van nieuwe leden bleef een aan houdende zorg die nog niet naar behoren kon worden opgelost. De groei is uit de vereniging, circa 1150 leden is echt te wei nig. Het bestuur gaat maatregelen nemen om dat te verbeteren. Programma De lezingencyclus werd op 26 februari geopend door de heer A .J. Looyenga die sprak over de geschiedenis van de St. Jo- sephskerk en het werk van de architect van dit gebouw, H.H. Dansdorp. Eerder verscheen in december 1990 van zijn hand het boekje 'Van Waterstaatskerk tot kathedraal: de St. Jo- sephskerk te Haarlem en het werk van de Waterstaatsarchitect H.H. Dansdorp', als deel 11 in onze eigen Haerlem-Reeks. Eveneens naar aanleiding van het verschijnen van het derde deel over de geschiedenis van de Hervormde Gemeente in Heemstede besprak dominee E. Sneller op 19 maart de ont wikkelingen in de negentiende eeuw waarbij vooral de figuur van Nicolaas Beets centraal stond. De leden van onze vereniging brachten op 24 april een speciaal bezoek aan het nieuw geopende Archeologisch Museum Haar lem, waar we stijlvol werden ontvangen door stadsarcheoloog en bestuurslid Maarten Poldermans. Aan de hand van opgegra ven voorwerpen van aardewerk, glas, leer, metaal, steen en been toonde hij vierduizend jaar wonen en werken aan het Spaarne. Zelden zullen we een merkwaardiger combinatie van bezoe ken hebben afgelegd als op de ochtend van 18 mei toen de Lui lakwandeling plaatsvond. Aan de ene kant van de Kleverlaan bezochten we de verstilde rust en het natuurschoon van de Al gemene Begraafplaats, aan de andere kant van de straat de ge bouwen van de Ripperdakazeme. Onder de deskundige leiding van een medewerkster van de 210

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 212