Dienst voor de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen werden we ingewijd in de bijzonderheden van de begraaf plaats. Er was veel aandacht voor de verschillende onderdelen die op speciale wijzen zijn aangelegd, zoals de hoek voor kin dergraven en het stuk voor de joodse gemeenschap. Door de mst die er heerst vanaf 1832 konden we kennis maken met zeer zeldzame begroeiingen waaronder stinseflora. Uniek was onze dwaaltocht over het terrein en door de gebou wen van de normaal hermetisch afgesloten en beveiligde Rip- perdakazerne, die echter binnenkort door de militairen verlaten gaat worden. Het complex bevat naast de verblijven voor de manschappen en de afdelingen van de koksschool die er ge vestigd is ook de restanten van een manege en een heel mu seum over de geschiedenis van het eten en koken in het Neder landse leger! In het kader van het jubileum van de Haarlemse Brandweer en de vrijwillige brandblussersvereniging De Tien sprak op 28 mei de heer Hans Wildeboer zeer uitvoerig over de geschie denis van de brandweer met speciale aandacht voor enkele dramatische branden die Haarlem in het verleden geteisterd hebben. De Algemene Ledenvergadering had al eens eerder plaatsge vonden in de Nieuwe Kerk, maar naar aanleiding van een pu- blikatie over de kerk en de beschikbaarheid van de auteur als spreker voor het tweede deel van de vergadering troffen be stuur en leden elkaar in de vertrouwde omgeving op 26 juni. De heer C.J.R. van der Linden sprak over de symboliek van de Nieuwe Kerk, een ontwerp van bouwmeester Jacob van Cam- pen. Zijn iconografisch onderzoek maakte duidelijk hoezeer de godsdienstige opvattingen van de gereformeerden in het ontwerp en de inrichting tot uitdrukking komen. De Nieuwe Kerk is een typisch produkt van de Reformatie waaruit een stijl- en religiebesef spreekt dat lange tijd niet onderkend is ge weest. Tijdens de Open Monumentendagen in september was De Hoofdwacht weer traditioneel voor het publiek opengesteld. De aanvankelijk voor eind september aangekondigde histori sche markt ging niet door. De jaarlijkse excursie, die ook nu weer onder leiding stond van bestuurslid Wim Cerutti, voerde twee bussen met leden naar Schoonhoven en Breda. Naast kerk- en museumbezoeken en een wandeling werd de Lek per veerpont overgestoken. Ter gelegenheid van onze negentigste verjaardag verzorgde de heer H. Vogelesang in november en december een drietal spe ciale lezingen, voor het eerst na jaren weer eens in de ver trouwde omgeving van de Tadema-Kamer in ons verenigings- 211

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 213