raadpleegde bronnen die bij ons onderzoek van dienst kunnen zijn, zoals bijvoorbeeld de Gemeenteraadsverslagen, waarvan wij in 1991 een gedeelte in bruikleen kregen. De bestuurswisseling, waarmee wij dit nieuwe jaar van start zijn gegaan, en de verhuizing naar de Hoofdwacht - een dub bele wisseling van de wacht - hebben ons niet belet de noeste arbeid op historisch gebied voort te zetten. Zo werd er veel onderzoek verricht voor het project 'De Vijfhoek', een interes sante Haarlemse wijk, waar van oudsher textielarbeiders en la ter de minder bedeelde bevolkingsgroepen van Haarlem ge huisvest waren. Coördinator van het onderzoek is B. Speet. Een ander groepsproject is de transcriptie van het Cartularium van de Commanderij van Sint Jan. Dit grote 'goederen-regis ter' van de Johannieters te Haarlem bevat een schat aan gege vens aangaande het middeleeuwse Haarlem en is uitermate ge schikt voor publikatie in de vorm van een bronnenuitgave. Een groot deel van dit Cartularium is nu door een aantal werk groepleden getranscribeerd. Gelukkig mogen wij ook hier op de deskundige begeleiding van oud-voorzitter B. Speet reke nen. P. van den Brink heeft op zich genomen het zeer omvang rijke register samen te stellen. Deze uitgave zal, met alle cor recties, het register en de regesten, nog een aanzienlijke hoeveelheid tijd in beslag nemen. Ook buiten werkgroepverband werd onze medewerking ver leend aan projecten van andere instanties op historisch gebied. Een langdurig samenwerkingsverband met de werkgroep 'Textielnijverheid in Haarlem e.o.' onder auspiciën van Stich ting Streekmuseum Zuid-Kennemerland resulteerde in door onze werkgroepleden verricht onderzoek. Dit textielonder- zoek, voor een deel reeds afgerond, wordt nu door de werk groepleden F. Mulder en F. Baars gecoördineerd voor respec tievelijk de zeventiende en achttiende eeuw, en de recentere tijd vanaf 1800. F. Baars en T. Lindijer zijn tevens in dit verband begonnen met een onderzoek naar de Kousenfabriek Hin, een recent en nog levend stuk Haarlemse geschiedenis. Niet onvermeld mag blij ven dat de heer J. de Boer diverse tentoonstellingen voor het Historisch Informatie Centrum organiseerde, waarvoor de be langstelling groot was. Onder de enthousiaste begeleiding van H. Spijkerman werd er in 1991 een cursus paleografie georganiseerd: een gecombi neerd project van de werkgroep 'Textielnijverheid in Haarlem e.o.' en de Historische Werkgroep. Het beoogde doel van deze cursus was het kunnen ontcijferen van de archiefstukken uit de zestiende en zeventiende eeuw met betrekking tot de textiel. Een vijftiental geïnteresseerden heeft zich van januari tot april

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 218