Necrologieën Jurriaan Andriessen 23 september 1951-19 juni 1991 Hij woont met z'n vrouw Hedwig en vijfjarig dochtertje Isabel in een lief huisje. Het staat in Heemstede - en ook weer niet. Want achter de voordeur houdt Heemstede op en begint zijn mini-Eldorica. Aldus schreef Leonoor Wagenaar in een pagi na-groot artikel in Het Parool van 9 juni 1991 Diezelfde dag zou achteraf gezien de laatste keer zijn dat ik met Jurriaan Andriessen sprak, die in theorie, maar nog niet écht, met de verschijning van het boek 1 ildorica afscheid had genomen van zijn alter ego Henry Elderson, de buitenaardse gidsdie hem reeds als scholier, bang voor de harde wereld, in staat stel de zijn eigen droomwereld ofwel paradijs in kaart te brengen. Tien dagen later overleed de naar buiten toe immer levendige en beminnelijke Jurriaan Andriessen op slechts 39-jarige leef tijd tengevolge van een tragisch ongeluk in zwembad De Houtvaart. Als telg uit een artistiek geslacht van beeldende kunstenaars en vooral musici kreeg Jur de muziek als het ware met de paple pel ingegoten. Hij ontving al op jonge leeftijd pianoles, musi ceerde met zijn zusters Nicolette en Hedwig, en zou later als vrije kunstenaar de kost verdienen met de verkoop van litho's en als pianist in restaurants, teneinde een inkomen te verwer ven zoals hij zelf ooit zei, net tegen het bijstandsniveau. Na de middelbare school volgde hij een opleiding aan de Rietveld academie, waarover hij later sprak als een vreselijke tijd, om dat op jonge leeftijd de wereld over je heen rolt. Vervolgens was hij enige tijd als illustrator in dienst van de Marten Toon der Studio. Twee projecten zouden echter zijn leven gaan overheersen, namelijk het 'Portret van Hedwig', opgebouwd uit 54 compo sities die tezamen het grafisch gezicht van zijn vrouw vormen, én 'Eldorica'; met een reisverslag naar een betere wereld. In de jaren 1977-1983 ontwikkelde Jurriaan Andriessen het portret van Hedwig in dubbelfocus-tekening. Dit is een voor stelling die van dichtbij bezien iets heel anders voorstelt dan dezelfde afbeelding bezien van een afstand. Van nabij be schouwd is er sprake van een partituur, doch veraf blijken er 219

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 221