De kosten van zi jn droom worden afgezet tegen de duizenden miljarden dollars die de mensheid aan vernietigingswapens spendeert. Na een bibliofiele editie in een kleine oplage waarin de grote kleurenillustraties centraal staan, verscheen in 1990 bij uitge verij Het Spectrum een boekeditie. Het eerste exemplaar werd gepresenteerd aan Chriet Titulaer, die de vooruitziende blik van Andriessen prees, maar meende dat onze maatschappij mentaal en economisch nog niet voorbereid is op de verande ringen waar het in dit boek over gaat. De besprekingen varieer den van een idealistisch verhaal, maar soms ook rijkelijk naïef tot de auteur zal wellicht pas over een halve eeuw algemene waardering ondervinden. In zijn laatste interview in Het Parool deed Jurriaan nog een onthulling, namelijk dat voor de fictieve gids Henry Elderson in zijn boek zijn vader model had gestaan, en betuigde hij zijn geweldige bewondering en ontzag voor hem. Een indringend psychologisch zelfportret is gepubliceerd in De Volkskrant van 5 januari 1991Daarin spreekt hij zonder terughoudend heid over z'n angsten dat het nooit meer goed zal komen met de wereld. Ik beschouw het werk van nu als een compensatie voor die lelijkheid en de mislukkingen in mijn jeugd. Het was een tegenprestatie; zo van: ik kom nog eens terug, maar dan goed. Dat is het resultaat van jaren klooien, en we weten nog steeds niet waartoe we zijn, en waarom. Eén dag later zond de iKON-tv een documentaire uit, gewijd aan de artistiek-futurolo- gische denkbeelden van Andriessen, zoals uiteengezet in zijn 'Eldorian Empire': blauwdruk voor een betere samenleving gebaseerd op duurzaamheid en degelijkheid, vol geluk en wel stand. Aan een msteloos leven kwam een vroegtijdig en abrupt einde. Bij de intro en het uitgeleide in de St.Bavokerk te Heemstede evenals in de Aula van de Algemene Begraafplaats klonk pia nomuziek van Jurriaan, waaronder de dubbelcanon 'Af scheid'. Sopraan Xandra Mizée zong onder andere een compo sitie van Hendrik Andriessen, begeleid door organist Louk Nelissen. Jurriaans vader hield in een volle kerk op bewonde renswaardige wijze een ontroerende afscheidsrede. Helemaal zoals de overledene het gewenst zou hebben onderging de kleine Isabel de plechtigheid met kinderlijke vrolijkheid. Jur werd bedolven door een bloemenzee. Hij was een vertegenwoordiger uit de vierde, eigenlijk vijfde, generatie van beeldend kunstenaars en vooral musici. Er is een stichting in het leven geroepen die voorbereidingen treft het honderdste geboortejaar van wijlen zijn grootvader Hendrik Andriessen in 1992 luister bij te zetten. Los hiervan heeft tele- 221

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1991 | | pagina 223